Upominki na dzień kobiet - przychód czy symboliczny gest bez przysporzenia?
\

Dziś 8 marca i z tej okazji wielu pracodawców wręcza kobietom drobne upominki. W takiej sytuacji powstaje pytanie – czy te rzeczy, mające określoną wartość pieniężną - należy uznać za przychód? Zanim odpowiemy na tak postawione pytanie należy pamiętać, że świadczenia te są często finansowane z ZFŚŚ lub przez pracodawcę, z jego środków obrotowych.

Świadczenia finansowane z ZFŚS

W pierwszej kolejności musimy mieć na uwadze, że regulamin ZFŚS zawiera postanowienia i regulacje dotyczące sposobu finansowania różnych form działalności socjalnej przez pracodawcę. Jeżeli brak jest w regulaminie postanowienia o możliwości wydatkowania środków z ZFŚS na w/w cel, to nie możemy finansować zakupu upominków ze środków funduszu. I a contrario, jeżeli regulamin zawiera takie postanowienie, to oczywiście możemy wydatkować pieniądze na zakup upominków, z uwzględnieniem faktu, że wysokość świadczeń musi być uzależniona od kryterium socjalnego uprawnionych osób.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że zwolniona z podatku dochodowego jest:

wartość otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł; rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi.

To oznacza, że ze zwolnienia korzystają świadczenia:

- rzeczowe oraz pieniężne sfinansowane w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych; rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi,

- wysokość zwolnienia została określona na poziomie do 380 złotych w roku podatkowym.

Powyższe warunki muszą być spełnione łącznie.

Świadczenia finansowane ze środków obrotowych pracodawcy

Natomiast w przypadku sfinansowania zakupu upominków ze środków pracodawcy, to co do zasady takie nieodpłatne świadczenia są zaliczane do przychodów ze stosunku pracy i podlegają opodatkowaniu i oskładkowaniu, jednak z małymi wyjątkami.

Takim właśnie wyjątkiem jest zakup przysłowiowego bukietu kwiatów.

Wręczenie kwiatów nie ma wymiernej korzyści, ma wymiar jedynie symboliczny i nie można uznać, iż pracownik z tego tytułu osiągnął jakiś wymierny przychód (zob. pismo Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 30 września 2008 r., sygn. IPPB1/415-855/08-2/AM). A skoro nie jest to przychód w rozumieniu podatkowym dla pracownika, to nie można też wnioskować, że wartość takiego prezentu jest też podstawą wymiaru składek. Dlatego w przypadku symbolicznych gadżetów, słodyczy, drobnych prezentów o stosunkowo niskiej wartości, które dodatkowo nie mają wartości użytkowej, a jedynie wymiar symboliczny nie dokonujemy opodatkowania i uzusowania wartości tych świadczeń.

Maria Sobieska

Data publikacji: 8 marca 2013 r.