Uzgodniona w ramach Rady dyrektywa ma zaradzić wyzwaniom związanym zwłaszcza z coraz liczniejszymi niestandardowymi formami zatrudnienia, takimi jak praca tymczasowa, praca w niepełnym wymiarze godzin oraz praca na wezwanie, umowy zerogodzinowe, praca na zlecenie i stosunek pracy obejmujący większą liczbą stron. Nowe formy zatrudnienia często nie oferują takiej regularności i stabilności jak tradycyjne stosunki pracy. Mogą być też mniej przewidywalne. Dla pracowników oznacza to mniejszą pewność co do obowiązujących praw i ochrony socjalnej. Może to nawet prowadzić do sytuacji bardzo dużej zależności i niepewności, w której pracownicy nie wiedzą, w jakich godzinach i czy w ogóle będą pracować następnego dnia.

Projekt dyrektywy o przejrzystych i przewidywalnych warunkach pracy zmienia obowiązki pracodawców w zakresie informowania pracowników o zasadniczych aspektach ich pracy – należy to czynić na piśmie i w stosownym terminie.

Proponowane przepisy mają skrócić terminy przekazywania odnośnych informacji. Zamiast dwóch miesięcy pracodawca będzie miał tydzień na przekazanie podstawowych informacji wstępnych i maksymalnie miesiąc na przekazanie pozostałych informacji, licząc od pierwszego dnia pracy. Dotyczy to między innymi informacji o miejscu pracy, rodzaju pracy, czasie pracy, wynagrodzeniu, płatnym urlopie, instytucji, do której wpływają składki na zabezpieczenie społeczne, prawie do szkoleń, a także procedurze zakończenia stosunku pracy.

Jedną z nowości jest również to, że w przypadku braku stałego harmonogramu pracy pracodawca i tak będzie zobowiązany wskazać przedziały czasowe, w których pracownik może zostać wezwany do świadczenia pracy. Ponadto pracownik będzie informowany o konieczności świadczenia pracy z odpowiednim wyprzedzeniem.

Projekt określa także kilka minimalnych praw pracowników. Dotyczą one m.in.: ograniczenia okresu próbnego do 6 miesięcy, możliwości podjęcia równolegle pracy u innego pracodawcy, bycia poinformowanym z należytym wyprzedzeniem o tym, kiedy należy stawić się do pracy, możliwości ubiegania się o bezpieczniejszą formę zatrudnienia i uzyskania pisemnej odpowiedzi oraz obowiązkowego nieodpłatnego szkolenia.

Proponowana dyrektywa zaktualizuje i uchyli istniejącą dyrektywę * 91/533/EWG dotyczącą prawa pracowników do pisemnych informacji o zasadniczych aspektach stosunku pracy.

______________________

* Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu.