Jutro Trybunał Konstytucyjny orzeknie czy stosowanie rozporządzenia z 16 lutego 2010 r. w sprawie świadczeń socjalnych funkcjonariuszy celnych i członków ich rodzin do wniosków w sprawach o przyznanie świadczeń socjalnych przysługujących w 2010 r., złożonych i nierozpatrzonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia jest zgodne z Konstytucją.
Trybunał Konstytucyjny orzeknie w sprawie zgodności § 10 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 lutego 2010 roku w sprawie świadczeń socjalnych funkcjonariuszy celnych i członków ich rodzin z art. 2 i art. 92 ust. 1 Konstytucji oraz art. 242 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 roku o Służbie Celnej. Przepis ten stanowi, że do wniosków w sprawach o przyznanie świadczeń socjalnych przysługujących w 2010 r., złożonych i nierozpatrzonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, stosuje się przepisy tego rozporządzenia. Rozporządzenie weszło w życie 20 marca 2010 r. Zdaniem wnioskodawców powyższy przepis działa wstecz, nakazuje bowiem stosowanie nowego przepisu do zdarzeń, które miały miejsce przed jego wejściem w życie. Ponadto, z uwagi na fakt, iż kwestionowany przepis w sprawie świadczeń socjalnych funkcjonariuszy celnych i członków ich rodzin jest przepisem rangi podustawowej, niedopuszczalne jest zawarcie w nim przepisów działających wstecz.
Pytanie prawne w tej sprawie wniósł Sąd Rejonowy w Słubicach Wydział IV Pracy oraz Sąd Rejonowy w Olsztynie Wydział IV Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.
Ponadto, zdaniem sądów pytających, kwestionowany przepis pozostaje w sprzeczności z ustawą z 27 sierpnia 2009 roku o Służbie Celnej, aktem ustawodawczym, na podstawie którego został wydany, czym narusza art. 92 ust. 1 Konstytucji.
Opracowanie: Weronika Adamczyk
Źródło: www.trybunal.gov.pl, stan z dnia 22 kwietnia 2013 r.