Opiekunowi prawnemu nie przysługuje świadczenie rodzicielskie. Art. 17c ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych nie wymienia w katalogu osób uprawnionych do tego świadczenia opiekuna prawnego dziecka - wyjaśnia Bożena Tyra, ekspert serwisu Lex Pomoc Społeczna.
Nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych z dnia 24 lipca 2015 r. wprowadza od 1 stycznia 2016 r. nowe świadczenie rodzinne – świadczenie rodzicielskie. Przysługuje ono z tytułu urodzenia dziecka osobom nie mającym prawa do zasiłku macierzyńskiego (bezrobotni, studenci, osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych, od których nie są odprowadzane składki na ubezpieczenie chorobowe). Świadczenie rodzicielskie przysługuje przez okres 52 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie, a jego wysokość wynosi 1000 zł miesięcznie.
Stosownie do treści z art. 17c ustawy o świadczeniach rodzinnych świadczenie rodzicielskie przysługuje: matce albo ojcu dziecka, z uwzględnieniem ust. 2; opiekunowi faktycznemu dziecka w przypadku objęcia opieką dziecka w wieku do ukończenia 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do ukończenia 10. roku życia; rodzinie zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, w przypadku objęcia opieką dziecka w wieku do ukończenia 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do ukończenia 10. roku życia; osobie, która przysposobiła dziecko, w przypadku objęcia opieką dziecka w wieku do ukończenia 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do ukończenia 10. roku życia. Świadczenie rodzicielskie przysługuje ojcu dziecka w przypadku: 1) skrócenia okresu pobierania świadczenia rodzicielskiego na wniosek matki dziecka po wykorzystaniu przez nią tego świadczenia za okres co najmniej 14 tygodni od dnia urodzenia dziecka; 2) śmierci matki dziecka; 3) porzucenia dziecka przez matkę.
We wskazanym przepisie ustawodawca wyliczył osoby, którym przysługuje świadczenie rodzicielskie. Wyliczenie to ma charakter zamknięty. Taka konstrukcja nie pozostawia organom przyznającym świadczenia na jakąkolwiek uznaniowość w tym zakresie, w tym również wykraczanie poza katalog osób w nim określonych i zaliczenie do tych osób opiekuna prawnego dziecka tj. osoby powołanej do ochrony interesów osobistych i majątkowych dziecka, gdy ono takiej opieki potrzebuje.
Z uwagi na powyższe, opiekun prawny dziecka nie posiada uprawnień do świadczenia rodzicielskiego.
Źródło: Lex Pomoc Społeczna, stan z dnia 19 stycznia 2016 r.