Stopa bezrobocia rejestrowanego (na podstawie liczby pracujących z końca czerwca 2013 r.) wyniosła w lipcu 2013 roku 13,1% i w porównaniu do czerwca 2013 r. spadła o 0,1 punktu procentowego.
W analogicznym okresie ubiegłego roku (lipiec 2012 – czerwiec 2012) natężenie bezrobocia nie uległo zmianie i utrzymało się na poziomie 12,3%. W lipcu br. spadek stopy bezrobocia (w granicach od 0,1 do 0,2 punktu procentowego) odnotowano w dziesięciu województwach, przy czym w pięciu spośród nich (czyli w dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, pomorskim i zachodniopomorskim) natężenie bezrobocia spadło o 0,2 punktu. W czterech województwach (lubelskim, mazowieckim, podkarpackim i warmińsko-mazurskim) wskaźnik bezrobocia utrzymał się na poziomie poprzedniego miesiąca, a w dwóch województwach (podlaskim i świętokrzyskim) wzrósł o 0,1 punktu.
Najniższa stopa bezrobocia (na poziomie 9,6%) wystąpiła w województwie wielkopolskim, najwyższa w województwie warmińsko-mazurskim (20,2%).
Z sygnałów otrzymanych z urzędów pracy wynika, że do spadku liczby bezrobotnych w miesiącu lipcu br. przyczynił się wzrost liczby wyrejestrowanych bezrobotnych z powodu podjęcia pracy (co związane jest z pełnią prac w budownictwie, turystyce, rolnictwie i leśnictwie) oraz z tytułu nie potwierdzenia gotowości do podjęcia pracy. Do spadku bezrobocia przyczyniła się również aktywizacja bezrobotnych w ramach aktywnych form.
Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w lipcu 2013 roku (na podstawie meldunków wojewódzkich urzędów pracy) wyniosła 77,2 tys. i w porównaniu do czerwca 2013 roku wzrosła o 1,1 tys. (o 1,4%).
Źródło: www.mpips.gov.pl, stan z dnia 7 sierpnia 2013 r.