Okres urlopu bezpłatnego udzielonego pracownikowi w macierzystym zakładzie pracy w wymiarze równym liczbie nieudzielonych w czasie zatrudnienia za granicą dni wolnych od pracy nie stanowi okresu składkowego.
Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń podjął 22 maja br. uchwałę w składzie siedmiu sędziów w sprawie z odwołania T. P. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych o wysokość kapitału początkowego. Uchwała ta brzmi:
Okres urlopu bezpłatnego udzielonego pracownikowi w macierzystym zakładzie pracy w wymiarze równym liczbie nieudzielonych w czasie zatrudnienia za granicą dni wolnych od pracy nie stanowi okresu składkowego.
Podstawą prawną tej uchwały jest § 9 ust. 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 1974 r. w sprawie niektórych praw i obowiązków pracowników skierowanych do pracy za granicę w celu realizacji budownictwa eksportowego i usług związanych z eksportem (tekst jedn.: Dz. U. z 1986 r. Nr 19, poz. 101 ze zm., od dnia 10 lipca 1990 r. § 10 ust. 4 tego rozporządzenia, tekst jedn.: Dz. U. z 1990 r. Nr 44, poz. 259 ze zm.).
ZUS przy obliczeniach nie uwzględnił m.in. okresu od 30 kwietnia do 2 lipca 1990 r., gdy pracownik był na urlopie i korzystał z dni wolnych po zatrudnieniu na budowach eksportowych, które – według ZUS nie mogły być zaliczane do okresów podlegających zaliczeniu. T. P. odwołał się od tej decyzji do sądu pracy. Sąd w P. zmienił zaskarżoną decyzję i nakazał organowi rentowemu uwzględnienie okresu składkowego od 19 maja 1990 r. do 2 lipca 1990 r. Sąd ustalił, że wnioskodawca składając wniosek do ZUS był uprawniony już od maja 2006 roku do renty z tytułu niezdolności do pracy.
W decyzji zatem ZUS uwzględnił pracę od 1984 do 1992 r. w JPB, przy czym od 8 listopada 1988 r. do 29 kwietnia 1990 r. wnioskodawca był zatrudniony w Libii na budowie. Pracę w macierzystym zakładzie podjął po powrocie z zagranicy 4 lipca 1990 r. W międzyczasie wykorzystywał zaległy urlop. Jednak sąd nie wliczył mu okresu urlopu do okresu składkowego.
Wobec tego wnioskodawca złożył apelację. Sąd Apelacyjny powziął wątpliwość, czy okres wypłaty ekwiwalentu pieniężnego w walucie - obliczonego jak ekwiwalent za urlop wypoczynkowy - skutkujący przedłużeniem urlopu bezpłatnego w macierzystym zakładzie pracy odpowiednio do wymiaru nie udzielonego czasu wolnego od pracy stanowi okres składkowy. SN odpowiedział negatywnie na to pytanie.
Uchwała 7 sędziów z 22 maja 2013 r., sygn. akt III UZP 1/13
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska