Część przyjętych w połowie marca przez Sejm zmian w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy ma zacząć funkcjonować już od połowy roku. Dlatego senackie komisje zaproponowały, aby do ustawy nie wprowadzać poprawek. Podczas debaty senatorowie tłumaczyli, że pilny tryb prac nad zmianami pozwoli na jak najszybsze aplikowanie o unijne pieniądze na wsparcie dla młodych osób, szukających pracy.

Same urzędy pracy oczekują też na nowe przepisy - tłumaczył sprawozdawca komisji rodziny Mieczysław Augustyn (PO). W dwudniowej debacie żaden z senatorów nie zgłosił poprawki. Augustyn podkreślał, że zmiany zakładają audyt nowych rozwiązań po dwóch latach i wtedy będzie okazja omówić to, jak w praktyce funkcjonują.

Nowelizacja pozwala na profilowanie bezrobotnych, premiowanie urzędów pracy za osiągane efekty, organizowanie specjalnych programów dla młodych bezrobotnych. Daje też pracodawcom szansę na obniżenie kosztów pracy - przewiduje dofinansowanie za zatrudnianie osób młodych i w wieku 50+.

Zmiana określa trzy grupy bezrobotnych. Pierwsza to aktywni, którzy nie potrzebują specjalistycznej pomocy, a jedynie przedstawienia ofert pracy. Druga to wymagający wsparcia, którzy korzystać będą ze wszystkich usług, jakie oferują urzędy, np. szkoleń czy staży.

W trzeciej grupie znajdą się oddaleni od rynku pracy - osoby zagrożone wykluczeniem społecznym i te, które same nie są zainteresowane podjęciem pracy lub legalnym zatrudnieniem. Tą grupą będą się zajmować wspólnie z urzędami pracy prywatne agencje zatrudnienia, ośrodki pomocy społecznej i organizacje pozarządowe.

W samych urzędach pracy zmiana będzie dotyczyła sposobu pracy zarówno z bezrobotnymi, jak i pracodawcami oferującymi zatrudnienie. Będą oni prowadzeni przez jednego doradcę, który ma być premiowany za skuteczne zatrudnienie bezrobotnych.

Nowelizacja daje też nowe narzędzia wspierające tworzenie miejsc pracy i zatrudnienie bezrobotnych - m.in. grant na telepracę, bon stażowy czy bon na zasiedlenie. Będzie też można uzyskać świadczenie aktywizacyjne, pożyczkę na utworzenie stanowiska pracy lub na podjęcie działalności gospodarczej. Powstanie Krajowy Fundusz Szkoleniowy zasilany z Funduszu Pracy.

Przepisy mają wejść w życie 14 dni od ogłoszenia. Część nowych rozwiązań ma funkcjonować od połowy roku. Wejście w życie kilkunastu innych zapisów nowelizacji określono na początek 2015 r.

Na zakończenie dwudniowej debaty prowadzący obrady Senatu wicemarszałek Jan Wyrowiński (PO) zmiany nazwał "reformą Męciny", od nazwiska wiceministra pracy Jacka Męciny, który przygotował zmiany.

Nowelizacja ustawy trafi teraz do prezydenta.