Wątpliwości pojawiły się już na etapie prac sejmowych nad projektem ustawy o ochronie sygnalistów, w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Prawnicy reprezentujący organizacje przedsiębiorców wskazywali na potrzebę uregulowania statusu sygnalistów względem przepisów kodeksu postępowania cywilnego. - Naszym zdaniem istotne jest doprecyzowanie w tej ustawie (w ustawie o ochronie sygnalistów – przyp. red.), że ochrona przed działaniami odwetowymi, czyli zakaz stosowania działań odwetowych, nie oznacza, że sygnaliści należą do grupy pracowników szczególnie chronionych w rozumieniu art. 755 (5) k.p.c. – mówił na posiedzeniu sejmowej komisji w dniu 25 maja 2024 r. adwokat Michał Lisawa, przedstawiciel Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych.

Czytaj również: Pracodawca nie zwolni już pracownika szczególnie chronionego, aż do ostatecznego wyroku>>

Ustawa o ochronie sygnalistów a inne akty prawne

Zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy o ochronie sygnalistów jej zapisy nie wyłączają stosowania przepisów odrębnych, przewidujących szczególny tryb zgłaszania naruszeń prawa, w tym rozpatrywanie informacji o naruszeniu prawa zgłoszonych anonimowo. To jedyny przepis, który reguluje relacje tej ustawy z przepisami odrębnych aktów prawnych.

Ustawa o ochronie sygnalistów nie reguluje więc jej relacji z kodeksem postępowania cywilnego, a dokładnie jego art. 755(5). Przepis ten stanowi, że w sprawach z zakresu prawa pracy, w których pracownik podlegający szczególnej ochronie przed rozwiązaniem stosunku pracy za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia dochodzi roszczenia o uznanie wypowiedzenia stosunku pracy za bezskuteczne lub o przywrócenie do pracy, sąd na wniosek uprawnionego na każdym etapie postępowania udzieli zabezpieczenia przez nakazanie dalszego zatrudnienia go przez pracodawcę do czasu prawomocnego zakończenia postępowania. Podstawą udzielenia zabezpieczenia jest jedynie uprawdopodobnienie istnienia roszczenia. Sąd może odmówić udzielenia zabezpieczenia wyłącznie, gdy roszczenie jest oczywiście bezzasadne.

ZAŁÓŻ BEZPŁATNE KONTO - artykuł dla użytkowników Moje Prawo.pl
Pozostało: 85% treści Dziękujemy, że tu jesteś! Jeżeli chcesz przeczytać cały artykuł, załóż BEZPŁATNE KONTO
lub zaloguj się
Zaloguj się!
Nie masz jeszcze konta na Moje Prawo.pl? Załóż konto