Sejm przeciwko referendum emerytalnemu
\

W dniu 30 marca 2012 r. Sejm odrzucił wniosek NSZZ „Solidarność” o referendum emerytalne.

Z wyników głosowania w sprawie referendum wynika, że 180 posłów było za, 233 przeciw i 42 wstrzymało się od głosu. Przeciw opowiadali się posłowie PO i PSL. Za był PIS, Solidarna Polska i SLD. Ruch Palikota wstrzymał się od głosu.

Kilkadziesiąt tysięcy związkowców z NSZZ „Solidarność”, OPZZ i Forum Związków Zawodowych zgromadzonych w tym dniu przed Sejmem czekało na decyzję w sprawie wieku emerytalnego.

Przewodniczący Solidarności, Piotr Duda, przedstawiając uzasadnienie wniosku, krytykował rządowe plany wydłużenia wieku emerytalnego jako zbyt radykalne i nieprzygotowane. Wskazał on, że takie działanie wymaga stworzenia warunków motywujących i dających szanse do kontynuacji aktywności zawodowej m.in. warunków dla wzrostu dzietności, podnoszenie standardów i poziomu finansowania opieki medycznej, opieki pielęgnacyjnej dla osób starszych, wprowadzenie mechanizmów indywidualnej ścieżki zawodowej, podniesienie standardów organizacji i bezpieczeństwa pracy oraz funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia. Do tych uwag odnieśli się przedstawiciele klubów parlamentarnych. PiS, SLD i Solidarna Polska zapowiedziały, że poprą wniosek „S”. Przeciwko wypowiedzieli się członkowie klubów PO, PSL i Ruchu Palikota. Głos zabrał również premier Donald Tusk, który apelował o poszanowanie argumentów każdej strony biorącej udział w dyskusji o wieku emerytalnym. Przekonywał, że istota reformy polega na zagwarantowaniu w przyszłości wypłacania emerytur na poziomie umożliwiającym godne życie.

Po głosowaniu Piotr Duda poinformował, że już 12 kwietnia 2012 r. spotka się sztab protestacyjny NSZZ „Solidarności”.

Źródło: www.solidarnosc.org.pl, stan z dnia 2 kwietnia 2012 r.

Data publikacji: 2 kwietnia 2012 r.