Minister pracy wyda w 2013 roku ponad 4,6 mld zł na aktywizację bezrobotnych (w porównaniu z 2012 rokiem więcej o 1,2 mld zł). Urzędy pracy wystartowały już ze specjalnymi programami na rzecz zatrudnienia.
Pieniądze z budżetu na walkę z bezrobociem (co miesiąc 1/12 kwoty) wykorzystywane są już od pierwszych dni nowego roku m.in. na staże, rozpoczęcie działalności gospodarczej, aktywizację absolwentów, prace interwencyjne. Mają wesprzeć przede wszystkim osoby przed 30-ką i z grupy 50+. Dodatkowo, minister pracy może je elastycznie kierować w przypadku pojawiania się informacji o zwolnieniach grupowych w różnych częściach kraju.
Ministerstwo pracy szacuje, że w 2013 r. powstanie ponad 400 tys. nowych miejsc pracy. Poza działaniami tego resortu politykę na rzecz zatrudnienia realizują także inne państwowe instytucje. Ministerstwo Gospodarki prowadzi programy wieloletnie wspierające różne gałęzie przemysłu i wspiera specjalne strefy ekonomiczne. Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych zachęca zagraniczny biznes do inwestowania w Polsce. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego wspiera wydawanie funduszy unijnych tworzących nowe miejsca pracy, a Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wspiera wydawanie pieniędzy z UE na tworzenie nowych miejsc pracy w rolnictwie i obszarach miejskich.
Źródło: www.premier.gov.pl, stan z dnia 21 stycznia 2013 r.