Celem konkursu jest wyróżnianie tych rozwiązań technicznych i organizacyjnych, a także opracowań naukowych, których zastosowanie przyczyniło się do poprawy warunków pracy. Konkurs promuje także projekty popularyzujące tematykę bezpieczeństwa oraz ochronę człowieka w środowisku pracy.
W czasie 44 lat organizowania Konkursu nagrodzono rozwiązania, które - zastosowane w praktyce - przyniosły poprawę warunków pracy dla kilkuset tysięcy osób, jak również znaczne korzyści ekonomiczne.
W Konkursie przyznawane są nagrody pieniężne i wyróżnienia dla autorów prac, a od 1995 roku - również wyróżnienia dla zakładów pracy. Wśród nagrodzonych są zarówno duże zakłady przemysłowe, jak i małe zakłady rzemieślnicze, a także instytuty naukowe i młodzi wynalazcy - wszyscy, którzy działają na rzecz zwiększania bezpieczeństwa pracy, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie.
Do udziału w Konkursie mogą być zgłaszane opracowania w dwóch kategoriach: kategoria A – rozwiązania techniczne i organizacyjne, kategoria B – prace naukowo-badawcze. Termin składania wniosku do udziału w konkursie w kategorii A upływa 25 czerwca br., w kategorii B - 30 września br.
Ocena wniosków konkursowych i wręczenie nagród laureatom Konkursu nastąpi do 31 grudnia 2017 r. Informacje na temat Konkursu można uzyskać w Sekretariacie Konkursu, który prowadzi Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy.
Ruszył Ogólnopolski Konkurs Poprawy Warunków Pracy
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło 45. edycję Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy.