W Polsce jest 1,86 mln osób bezrobotnych - niepracujących, ale szukających pracy - wynika z szacunków Eurostatu. Ale to tylko część prawdy o bezrobociu. Istnieje też zjawisko "półbezrobocia", o którym mało się mówi.
Zjawisko to odnosi się do osób, które nie z własnej woli zatrudnione są tylko na część etatu. Chciałyby pracować więcej, ale nie są w stanie, bo pracodawca nie chce dać im całego etatu, a nie mogą znaleźć drugiej pracy, również na część wymiaru.
Obecnie w Polsce w takiej sytuacji jest 344 tys. osób - szacuje Eurostat, czyli 2,2 proc. wszystkich osób zatrudnionych. Ponadto grono "półbezrobotnych" w Polsce stopniowo rośnie. Kiedy w 2010 r. Eurostat zaczynał mierzyć to zjawisko, takich osób było 309 tys., czyli 1,9 proc. ogółu zatrudnionych.
"Polski rynek pracy przeżywa obecnie trudny okres. Rośnie bezrobocie, ale też rośnie grono osób, którym pracodawcy zredukowali etat. To również są w jakimś sensie ofiary spowolnienia gospodarczego" - mówi Monika Zakrzewska, ekspert rynku pracy PKPP Lewiatan.