Rolnik opłaci składkę zdrowotną także w 2013 r.
\

W 2013 r. zostaną utrzymane zasady opłacania składki zdrowotnej rolników obowiązujące w 2012 r.

Tak wynika z przygotowanego przez Ministra Zdrowia projektu ustawy o zmianie ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za 2012 r. Projekt przedłuża na 2013 rok obowiązywanie przepisów dotyczących opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników i ich domowników. Będą one analogiczne do obowiązujących w 2012 r. Projekt został zatwierdzony decyzją rządu w dniu 20 listopada 2012 r.

Do końca 2012 r. obowiązują przepisy ustawy z dnia 13 stycznia 2012 r. o składkach zdrowotnych rolników za 2012 r. (Dz. U. poz. 123). Ustawa miała związek z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego (z października 2010 r.) o niezgodności z ustawą zasadniczą kwestii finansowania z budżetu państwa składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników. Zastrzeżenia TK dotyczyły tego, że wszyscy rolnicy – także ci, którzy posiadają zdolność do płacenia składki zdrowotnej – korzystają z możliwości jej opłacania ze środków publicznych.

Projekt nowelizacji ustawy przedłuża na 2013 rok obowiązywanie przepisów dotyczących opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników i ich domowników. Będą one analogiczne do obowiązujących w 2012 r.

Oznacza to, że w gospodarstwach rolnych o powierzchni:

- poniżej 6 ha przeliczeniowych użytków rolnych – składkę na ubezpieczenie zdrowotne rolników i ich domowników będzie opłacała Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS),

- powyżej 6 ha przeliczeniowych użytków rolnych – składkę zdrowotną będzie opłacał rolnik.

Składki domowników rolników prowadzących wyłącznie działy specjalnej produkcji rolnej będzie opłacał rolnik prowadzący taką działalność.

Składki na ubezpieczenie zdrowotne, zgodnie z projektem ustawy, mają być opłacane w okresach kwartalnych, w terminach przyjętych dla składek na ubezpieczenie społeczne. Nie zmieni się również wysokość kwoty ryczałtowej, jaką KRUS co miesiąc będzie przekazywał do Narodowego Funduszu Zdrowia – będzie to 155.167 tys. zł.

Opracowanie: Weronika Adamczyk

Źródło: www.premier.gov.pl, stan z dnia 21 listopada 2012 r.

Data publikacji: 21 listopada 2012 r.