Karta Dużej Rodziny to dokument zapewniający specjalne uprawnienia rodzinom, w których rodzic (rodzice) lub małżonkowie rodziców wychowują co najmniej troje dzieci do 18. roku życia, a w przypadku dzieci uczących się lub studiujących – poniżej 25 lat. Dzieci spełniające te kryteria zachowają uprawnienia m.in. w przypadku ukończenia przez jedno z rodzeństwa 25. roku życia.
Zobacz także: Od stycznia 2015 r. nowa ustawa o Karcie Dużej Rodziny
Rodzinom posiadającym dzieci o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności karta będzie przyznawana bez względu na ich wiek. Do otrzymania karty są też uprawnieni rodzice zastępczy i osoby prowadzące rodzinne domy dziecka. Dokument jest wydawany bezpłatnie na czas nieokreślony przez wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast. Karta uprawnia do zniżek m.in. w niektórych muzeach, rezerwatach przyrody i obiektach rekreacyjno-sportowych, a także w opłatach paszportowych. Posiadacze dokumentu są też uprawnieni do ulg na przejazdy koleją - 37-proc. na bilety jednorazowe i 49-proc. na miesięczne. Karta umożliwa także bezpłatny wstęp do parków narodowych. Uprawnienia dla posiadaczy kart mogą przyznawać także jednostki podległe samorządom oraz przedsiębiorstwa prywatne. Podmioty oferujące zniżki mogą posługiwać się znakiem „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”.
Zobacz także: Już prawie 40.000 kart trafiło do dużych rodzin
Sejm uchwalił ustawę 5 grudnia 2014 r., a prezydent podpisał ją 22 grudnia r. Nowe przepisy weszły w życie 1 stycznia 2015 r., z wyjątkiem zmian w ustawie o opłacie skarbowej, które weszły w życie 2 stycznia 2015 r.