Od 2 stycznia 2016 r. obowiązują dwa rodzaje urlopów związanych z urodzeniem dziecka: urlop macierzyński i urlop rodzicielski.
W związku z narodzinami jednego dziecka przysługuje: 20 tygodni urlopu macierzyńskiego oraz do 32 tygodni urlopu rodzicielskiego. To razem 52 tygodnie.
Dowiedz się więcej z książki | |
Uprawnienia rodzicielskie po nowelizacji kodeksu pracy
|
W przypadku narodzin wieloraczków długość urlopów wynosi: od 31 do 37 tygodni urlopu macierzyńskiego oraz do 34 tygodni urlopu rodzicielskiego. Razem może to być od 65 do nawet 71 tygodni, w zależności od liczby dzieci.
Ojcom dzieci, oprócz urlopu rodzicielskiego, przysługuje również specjalny dwutygodniowy urlop ojcowski, który mogą wykorzystać w ciągu 2 lat od narodzin dziecka. Urlop ten można podzielić na 2 części i skorzystać z niego w dowolnie wybranym przez siebie momencie, uwzględniając wiek dziecka.
Wsparcie finansowe przez rok po urodzeniu dziecka otrzymają także osoby, które ze względu na swoją sytuację zawodową nie mogą korzystać z urlopów rodzicielskich. 1000 zł miesięcznie przez rok po urodzeniu dziecka otrzymają bezrobotni, studenci, rolnicy oraz pracujący na umowach o dzieło.