Projektowana nowelizacja wdraża do polskiego prawa dyrektywę 2011/70/EURATOM ustanawiającą ramy wspólnotowe w zakresie odpowiedzialnego i bezpiecznego gospodarowania wypalonym paliwem jądrowym i odpadami promieniotwórczymi. Za gospodarowanie tymi substancjami ostateczną odpowiedzialność ma ponosić państwo członkowskie Unii Europejskiej, w którym je wytworzono.
W projekcie określono wymagania dotyczące bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej dla składowisk odpadów promieniotwórczych. Przygotowany ma być „Krajowy plan postępowania z odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym”, pochodzącymi z dotychczasowych zastosowań i energetyki jądrowej. Zostanie on opracowany przez Ministra Gospodarki, który będzie zobowiązany do jego aktualizacji nie rzadziej niż raz na 4 lata.
Zlikwidowane ma być stanowisko Głównego Inspektora Dozoru Jądrowego (GIDJ), ponieważ jego zadania pokrywają się z zadaniami prezesa PAA, który jest centralnym organem administracji rządowej odpowiedzialnym za bezpieczeństwo jądrowe i ochronę radiologiczną. Zostanie dwustopniowy system dozoru jądrowego, który stworzą:
1. inspektorzy dozoru jądrowego;
2. prezes PAA.
Rozszerzony zostanie zakres obowiązków prezesa Państwowej Agencji Atomistyki.
Projekt ustawy o zmianie Prawa atomowego przyjęy
Rada Ministrów 5 listopada br. przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo atomowe oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Ministra Gospodarki.