Jak mówił Krzysztof Michałkiewicz, wiceminister w MRPiPS, przygotowywany jest projekt zmian w ustawie o rehabilitacji społecznej i zawodowej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. "Myślimy przede wszystkim o opiece wytchnieniowej" - wyjaśnił. Ma ona pomóc w załatwieniu codziennych spraw, zastępstwie członka rodziny lub opiekuna w przypadku jego odpoczynku lub podjęcia pracy - do 120 godzin rocznie.
"Myślimy o uruchomieniu programu mieszkaniowego mieszkań wspieranych, chronionych dla osób niepełnosprawnych. Także w ramach programu Mieszkanie Plus chcemy, by były mieszkania dostosowane do potrzeb rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym" - powiedział. Wskazał, że resort chce podjąć działania ułatwiające aktywizację zawodową bezrobotnych rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych. "Chcemy, żeby te rzeczy, działania, usługi zaczęły funkcjonować od połowy tego roku" - dodał.
Powstanie programu "Za życiem" premier Beata Szydło zapowiedziała na początku października, w dniu, w którym Sejm odrzucił obywatelski projekt ustawy zakazujący całkowicie przerywania ciąży i wprowadzający kary dla kobiet, które poddały się aborcji. Program ma wspierać rodziny w trudnej sytuacji, m.in. wychowujące dzieci z niepełnosprawnościami.
Na program "Za życiem" w ciągu 5 lat jego realizacji zaplanowano 3,7 mld zł; w 2017 r. na ten cel będzie przeznaczonych 511 mln zł - poinformował wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz.(PAP)