21 września 2015 r. prezydent Andrzej Duda podpisał projekt ustawy zakładający przywrócenie poprzedniego wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Tego samego dnia projekt wpłynął do Sejmu i został skierowany do zaopiniowania przez Biuro Legislacyjne.
Począwszy od dnia 1 stycznia 2013 r., w powszechnym systemie emerytalnym rozpoczął się proces stopniowego podwyższania i zrównywania wieku emerytalnego wynoszącego dotychczas 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, aż do osiągnięcia dla obu płci wieku 67 lat. Proces ten objął kobiety urodzone po dniu 31 grudnia 1952 r. oraz mężczyzn urodzonych po dniu 31 grudnia 1947 r. W przypadku kobiet docelowy wiek emerytalny zostanie osiągnięty z dniem 1 października 2040 r., natomiast w przypadku mężczyzn – z dniem 1 października 2020 r. Podwyższanie i zrównywanie wieku emerytalnego przewidziano na 28 lat w odniesieniu do kobiet (podwyższenie o 7 lat) i 8 lat w odniesieniu do mężczyzn (podwyższenie o 2 lata). Zmiany te wprowadzone zostały ustawą z dnia 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 637). Powrót do stanu prawnego sprzed tej nowelizacji obecny prezydent zapowiedział w kampanii przedwyborczej.
Prezydencki projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw zawiera dwa bloki przepisów: przepisy wprowadzające zmiany w ustawach zmienionych ustawą z dnia 11 maja 2012 r. w zakresie mającym bezpośredni związek z wiekiem emerytalnym (stanowiące odwrócenie procesu podwyższenia i zrównania wieku emerytalnego) oraz przepisy przejściowe, regulujące stany faktyczne, jakie nastąpiły w związku z podwyższeniem i zrównaniem wieku emerytalnego, tj. sytuację osób, które w okresie od dnia 1 stycznia 2015 r. do dnia 1 grudnia 2015 r. nabyły prawo do świadczeń na warunkach określonych ustawą z dnia 11 maja 2012 r., osób, które w tym okresie osiągnęły wiek emerytalny obowiązujący do dnia 1 stycznia 2013 r., jednak z uwagi na wydłużenie tego wieku nie nabyły prawa do świadczeń oraz osób pobierających świadczenia, które z dniem wejścia w życie ustawy zmieniającej zostaną usunięte z systemu emerytalnego.
Najważniejsza zmiana to wprowadzenie normy ustalającej wiek emerytalny na poziomie co najmniej 60 lat dla kobiet i co najmniej 65 lat dla mężczyzn oraz uchylenie się przepisów określających „ścieżkę dojścia” do wieku emerytalnego 67 lat.
Drugą z kluczowych zmian wprowadzanych nowelizacją jest likwidacja instytucji emerytury częściowej. Ze względu na przywrócenie poprzedniego wieku emerytalnego emerytura częściowa, przysługująca po osiągnięciu wieku emerytalnego wynoszącego co najmniej 62 lata dla kobiet oraz co najmniej 65 lat dla mężczyzn i zróżnicowanego stażu ubezpieczeniowego, traci bowiem rację bytu.
W projekcie proponuje się ponadto powrót do rozwiązania obowiązującego do końca 2012 r., zgodnie z którym objęcie ubezpieczonego gwarancją otrzymania najniższego świadczenia emerytalnego byłoby uzależnione od osiągnięcia zróżnicowanego ze względu na płeć (20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn) okresu składkowego i nieskładkowego.
Źródło: www.sejm.gov.pl, stan z dnia 25 września 2015 r.