Pracownik, który przechodzi na rentę, będąc zatrudniony jednocześnie u dwóch pracodawców i korzystając u jednego z nich z urlopu bezpłatnego udzielonego w celu wykonywania pracy u drugiego, nabywa prawo do odprawy rentowej tylko od jednego wybranego przez siebie pracodawcy (art. 921 i art. 174 k.p.).
Tak wynika z orzeczenia Sądu Najwyższego z dnia 5 stycznia 2011 r. (III PK 17/10).
Przesłanką prawa do odprawy rentowej jest rozwiązanie stosunku pracy w związku z przejściem na rentę. W orzecznictwie związek ten jest rozumiany jako zbieżność czasowa rozwiązania stosunku pracy i przejścia na rentę (związek czasowy), a nie jako konieczny wymóg związku przyczynowego między tymi zdarzeniami.
Odprawa rentowa ma przede wszystkim ułatwienie pracownikowi adaptacji do pogorszonych warunków ekonomicznych wynikających z konieczności utrzymywania się z renty, a więc świadczenia niższego od uprzednio pobieranego wynagrodzenia. Świadczenia pieniężne przysługujące z tego tytułu - z reguły są obliczane na podstawie wynagrodzenia uzyskiwanego przez pracownika. Wynika stąd, że przyznanie dwóch odpraw rentowych pracownikowi, który wykonywał pracę u jednego pracodawcy w zastępstwie pracy wykonywanej u drugiego pracodawcy byłoby sprzeczne z funkcją i celem tego świadczenia.
Katarzyna Irytowska,
Redakcja Publikacji Elektronicznych WKP