Pracownik niekoniecznie poszukiwany lub poszukiwany z trudem - czyli co nam mówi Bilans Kapitału Ludzkiego za lata 2010-2013
\

Na podstawie czterech edycji badań pracodawców można sformułować wstępne wnioski dotyczące zapotrzebowania na pracowników, a przede wszystkim zapotrzebowania na ich kwalifikacje i kompetencje. W BKL skoncentrowano się bowiem na precyzyjnie określonych kompetencjach pracowników, tzw. kompetencjach kluczowych – obejmujących wiedzę, umiejętności i postawy. Próba oszacowania dopasowania podaży pracowników i popytu na nich, także pod kątem ich kompetencji (niedoboru i luk kompetencyjnych), nie dostarcza jednak zbyt optymistycznych przesłanek dla ewentualnych wniosków.

Cztery lata ogólnopolskich badań w ramach Bilansu Kapitału Ludzkiego wyraźnie dowiodły, iż polski rynek pracy boryka się z poważnym i narastającym problemem braku zainteresowania pracodawców zatrudnianiem nowych pracowników. Ponadto charakteryzuje go znaczące niedopasowanie pod kątem podaży i popytu na określone kwalifikacje i kompetencje. Czy świadczy to o zbyt wygórowanych wymaganiach pracodawców, czy też o niedostatecznym stopniu przygotowania zawodowego potencjalnych pracowników? Zbyt wcześnie na jednoznaczną odpowiedź na to pytanie, być może uda się jednak częściowo to wyjaśnić po zakończeniu V edycji i całego projektu Bilans Kapitału Ludzkiego.

Więcej informacji w Serwisie HR

Materiały o podobnej tematyce:

Czy łatwo będzie znaleźć pracownika w oparciu o dostępne zasoby rynku pracy? – wyniki badań Bilans Kapitału Ludzkiego – rok 2012 (raport rynkowy)

Polski pracodawca w kryzysie: mniej optymizmu, więcej realizmu – rok 2012 (raport rynkowy)

Rozwój pracowników wraz z rozwojem centrów usług – rok 2013 (raport rynkowy)

Modele kompetencji – przygotowanie i wdrożenie systemu (artykuł)

Tworzenie kultury organizacji uczącej się – wyzwanie dla działów HR i działów szkoleniowych (artykuł)

Jak sobie radzić na „płytkim” rynku pracy – doświadczenia Faurecii (studium przypadku)

Wyzwania lubelskich HR-owców. Czyli jak w liczbach i opiniach pracujących tam osób wygląda lubelski rynek pracy? – rok 2012 (studium przypadku)

Zaangażowanie w zmieniających się warunkach gospodarczych. O zaangażowaniu pracowników w firmie Whirlpool Polska SA (studium przypadku)

Data publikacji: 26 sierpnia 2014 r.