Odpowiedź: pracownik należący do mniejszości religijnej może wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o ustalenie indywidualnego rozkładu czasu pracy umożliwiającego mu obchodzenie świąt religijnych.
Uzasadnienie: zgodnie z art. 42 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o gwarancjach wolności sumienia i wyznania (Dz. U. z 2005 r. Nr 231, poz. 1965 z późn. zm.) osoby należące do kościołów i innych związków wyznaniowych, których święta religijne nie są dniami ustawowo wolnymi od pracy, mogą na własną prośbę uzyskać zwolnienie od pracy lub nauki na czas niezbędny do obchodzenia tych świąt, zgodnie z wymogami wyznawanej przez siebie religii. Zwolnienie od pracy może być udzielone pod warunkiem odpracowania czasu zwolnienia, bez prawa do dodatkowego wynagrodzenia za pracę w dni ustawowo wolne od pracy lub pracę w godzinach nadliczbowych. Szczegółowe zasady udzielania zwolnień określa rozporządzenie Ministrów Pracy i Polityki Socjalnej oraz Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 1999 r. w sprawie zwolnień od pracy lub nauki osób należących do kościołów i innych związków wyznaniowych w celu obchodzenia świąt religijnych nie będących dniami ustawowo wolnymi od pracy (Dz. U. Nr 26, poz. 235) - dalej r.z.p.ś.r. Prośbę o udzielenie zwolnienia od pracy pracownik powinien zgłosić pracodawcy co najmniej 7 dni przed dniem zwolnienia. Natomiast pracodawca zawiadamia pracownika o warunkach odpracowania zwolnienia nie później niż 3 dni przed dniem zwolnienia.
Powyższych przepisów nie stosuje się, gdy w danym wyznaniu święta religijne przypadają w określonym dniu każdego tygodnia. W takim przypadku, w celu umożliwienia pracownikowi obchodzenia tych świąt pracodawca, na prośbę pracownika, ustala dla niego indywidualny rozkład czasu pracy (§ 1 ust. 2 r.z.p.ś.r.).
W przypadku Adwentystów Dnia Siódmego świętem jest każda sobota. Na prośbę takiego pracownika pracodawca powinien więc ustalić dla niego indywidualny rozkład czasu pracy.