Zespół ds. BHP zrzesza ekspertów zaangażowanych w tematykę bezpieczeństwa i higieny pracy. Zajmie się on problemami dotyczącymi środowiska pracy i występujących w nim zagrożeń. Przedmiotem jego pracy będą obowiązujące regulacje prawne, które w wielu aspektach są archaiczne i nie odpowiadają warunkom funkcjonowania współczesnych firm. Z tego względu, w naszej ocenie obecne przepisy nie spełniają swojej roli i wymagają modyfikacji. Dlatego celem Zespołu powinno być wypracowanie rekomendacji zmiany prawa, które przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników.
Zakres prac Zespołu będzie obejmował zagadnienia praktyczne wynikające z faktycznych problemów współczesnego BHP i wielozagrożeniowych stanowisk pracy, uwzględniając m.in.: zakres oraz skuteczność prowadzenia szkoleń BHP, działania wspomagające i rekomendacje dla jednostek nadzoru rynku, narzędzia i praktyki umożliwiające ocenę poprawności doboru i użytkowania ochron, analizę wyników badań projektów realizowanych przez krajowe jednostki w zakresie BHP i wparcie ich wdrażania dla potrzeb poprawy bezpieczeństwa, promowanie dobrych praktyk w zakresie BHP w mediach i prasie branżowej, zalecenia w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony pracowników z uwzględnieniem nietypowych oraz trudnych do wyeliminowania zagrożeń, interpretację dopuszczalnych poziomów zagrożeń na stanowiskach pracy.
Przewodniczącym Zespołu ds. BHP został Pan Rafał Hrynyk z Działu Badań i Rozwoju spółki 3M Wrocław. W pracach Zespołu będą także uczestniczyć m.in. Tadeusz Zając oraz Witold Polkowski, eksperci Pracodawców RP specjalizujący się w problematyce BHP. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do włączenia się w prace Zespołu. Pierwsze spotkanie inicjujące prace tego gremium zaplanowano na 25 października br. w siedzibie Pracodawców RP.
Pracodawcy RP utworzyli Zespół ds. BHP
W ramach Pracodawców RP został utworzony Zespół ds. BHP. Ta inicjatywa odpowiada nie tylko oczekiwaniom firm członkowskich organizacji, ale też wyraz zaangażowania w problematykę bezpieczeństwa i zdrowia w miejscu pracy. Pracodawcy RP chcą w ten sposób wzmocnić głos pracodawców w debacie nad przyszłym kształtem warunków pracy w Polsce.