Jak wynika z najnowszego raportu CIPD, prawie połowa (46%) pracodawców SME przyznaje się do braku strategii na rzecz wspierania dojrzałych pracowników.

Badanie oparto na opinii 578 pracodawców małych i średnich przedsiębiorstw (SME) oraz danych porównawczych Labour Market Outlook (LMO) z ostatniego kwartału.

Wyniki raportu sugerują, że pracodawcy zatrudniający ponad 250 pracowników są bardziej przychyli we wprowadzaniu strategii zatrudniania i wspierania starszych pracowników. Tylko 15% pracodawców twierdzi, że nie wykonało żadnej pracy w tym zakresie.

22% menedżerów SME stwierdziło, że zatrudnianie starszych pracowników generuje większe koszty dla organizacji, jednak 45% nie zgadza się z tym podejściem.

W raporcie przedstawiono trzy główne bariery dotyczące zarządzania wiekiem. Należą do nich: pojawiające się stereotypy (18%), tworzące się nieporozumienia (14%) oraz brak wspólnych interesów (16%).

Pomimo względnej bezczynności wśród mniejszych firm, 86% liderów SME zgodziło się, że istnieje wiele korzyści wynikających z zatrudnienia dojrzałych pracowników w swoich firmach, m.in. lepsza wymiana wiedzy (56%) czy łatwiejsze rozwiązywanie problemów (34%).

Jedna trzecia pracodawców (34%) oferuje swoim starszym pracownikom elastyczne formy zatrudnienia, jednak dla porównania - średnia wskazana przez LMO to 42%.

"To dobrze, że małe przedsiębiorstwa, podobnie jak duże organizacje, zwracają uwagę na korzyści związane z zatrudnianiem zróżnicowanej wiekowo siły roboczej" - powiedziała Dianah Worman, doradca polityki publicznej w CIPD. Ostrzega jednak: "przed małymi przedsiębiorstwami jeszcze dużo pracy, aby w pełni dopasować się do zmieniającej się polityki pracy oraz zakresu oferowanych świadczeń dla starszych pracowników."

Więcej: www.cipd.co.uk/pm/peoplemanagement/b/weblog/archive/2014/08/05/smes-unprepared-for-age-diverse-workforce-finds-cipd.aspx