Formularz muszą złożyć ci pracodawcy, którzy łącznie spełnią następujące warunki: zgłaszali do ubezpieczenia wypadkowego w 2012 r. średnio miesięcznie co najmniej 10 ubezpieczonych, byli zgłoszeni w ZUS nieprzerwanie od 1 stycznia do 31 grudnia 2012 r. i co najmniej 1 dzień w styczniu 2013 r. oraz byli wpisani do rejestru REGON wg stanu na dzień 31 grudnia 2012 r.

Warunek nieprzerwanego zgłoszenia w ZUS przez cały rok rozumiany jest w ten sposób, że w każdym z miesięcy roku, za który składana jest informacja, przynajmniej jeden ubezpieczony podlegał ubezpieczeniu wypadkowemu i był do niego zgłoszony. Nie muszą więc raportować danych o wypadkowości ci płatnicy, którzy choć w jednym miesiącu ubiegłego roku nie byli płatnikami składek na ubezpieczenie wypadkowe.
Każdy płatnik samodzielne oblicza średnią liczbę ubezpieczonych. Jest nią iloraz sumy osób podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu w ciągu poszczególnych miesięcy roku kalendarzowego, za który składana jest informacja i liczby miesięcy tego roku (zawsze 12). Przy ustalaniu liczby ubezpieczonych otrzymamy wynik zaokrągla się w górę, jeśli końcówka jest większa lub równa 0,5 lub w dół, jeśli jest mniejsza od 0,5 (np. 9,49 ~ 9; 9,5 ~ 10).
W ZUS IWA płatnik składek podaje liczbę poszkodowanych w wypadkach przy pracy ogółem, które zdarzyły się w roku, za który składana jest informacja ZUS IWA. A zatem, uwzględnia się w odniesieniu do pracowników - poszkodowanych w wypadkach przy pracy, którzy zostali zarejestrowani w rejestrze wypadków nie wcześniej niż 1 stycznia i nie później niż 31 grudnia roku, za który składana jest informacja ZUS IWA. Natomiast w odniesieniu do innych ubezpieczonych podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu wykazuje się poszkodowanych w wypadkach przy pracy, dla których karta wypadku została sporządzona nie wcześniej niż 1 stycznia i nie później niż 31 grudnia roku, za który składana jest informacja ZUS IWA.
Informację ZUS IWA płatnik składek przekazuje w takiej samej formie, w jakiej rozlicza się co miesiąc z ZUS przekazując pozostałe dokumenty rozliczeniowe. A zatem jeśli ma obowiązek przekazywania ich poprzez program Płatnik, to również w taki sam sposób składa informację ZUS IWA. Jeśli w dokumencie ZUS IWA płatnik składek popełni błąd, wówczas ma obowiązek jego skorygowania w ciągu 7 dni od stwierdzenia nieprawidłowości we własnym zakresie lub otrzymania zawiadomienia błędzie stwierdzonym przez ZUS. Płatnik składek zobowiązany jest przechowywać kopie informacji ZUS IWA oraz korekty tych informacji przez 10 lat licząc od dnia ich przekazania do ZUS, w formie dokumentu pisemnego lub elektronicznego.

Pracodawcy, którzy nie mają obowiązku przesyłania informacji ZUS IWA, samodzielnie ustalają stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe w wysokości określonej dla grupy działalności, do której należą. Natomiast stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe dla płatników składek podlegających wpisowi do rejestru REGON, zgłaszających do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 ubezpieczonych wynosi 50% najwyższej stopy procentowej ustalonej na dany rok składkowy dla grup działalności. Dla roku składkowego od 1 kwietnia 2012 do 31 marca 2012 r. wynosi 1,93%.