Przepisy ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) – dalej k.p. jednoznacznie wykluczają korzystanie przez pracownika z urlopu wypoczynkowego w okresie objętym zwolnieniem lekarskim. W tym zakresie należy wskazać na przepis art. 165 k.p., który przewiduje obligatoryjne przesunięcie urlopu, jeżeli pracownik nie może go rozpocząć w zaplanowanym terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy, a w szczególności z powodu czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby. Z kolei zgodnie z art. 166 k.p. choroba pracownika przypadająca w trakcie urlopu powoduje jego przerwanie i obliguje pracodawcę do udzielenia niewykorzystanej części urlopu w terminie późniejszym. Należy podkreślić, że zarówno przesunięcie jaki i przerwanie urlopu w przypadkach, o których mowa wyżej, a więc w związku z chorobą pracownika, następuje z mocy prawa i nie zależy od decyzji pracodawcy.
Jeżeli więc pracownik przedłożył pracodawcy zwolnienie lekarskie, to niezależnie od tego, iż zwolnienie to jest niepłatne wskutek wyczerpania okresu zasiłkowego, pracodawca nie może w okresie objętym zwolnieniem udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego.
W przypadku, gdy pracownik będzie przebywać na zwolnieniu aż do rozwiązania umowy o pracę, a tym samym nie wykorzysta w naturze przysługującego jej urlopu, pracodawca będzie obowiązany wypłacić mu ekwiwalent pieniężny.
 
Szukasz odpowiedzi na pytania z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych? Zajrzyj do Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych