Odpowiedź: żaden z obowiązujących przepisów nie zakazuje wprost zatrudniania jednego pracownika u tego samego pracodawcy w ramach kilku umów o pracę. W niektórych sytuacjach tego rodzaju postępowanie może jednak budzić wątpliwości i prowadzić do zarzutów o próbie obejścia prawa.
 
Uzasadnienie: co do zasady przepisy prawa pracy pełnią rolę ochronną wobec pracowników jako słabszej strony stosunku pracy. Jednocześnie nie pozostają jednak w sprzeczności z zasadą swobody zawierania umów i pozwalają pracownikowi na podjęcie swobodnej decyzji o podjęciu zatrudnienia. Choć ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) - dalej k.p., reguluje m.in. takie zagadnienia jak czas pracy i okresy odpoczynku pracowników, to nie wkracza w żaden sposób w to, w jaki sposób pracownik będzie spędzał czas wolny od pracy i nie zakazują mu zawierania kolejnych umów o pracę, obok podstawowego zatrudnienia. Zatrudnienie u kilu pracodawców w niepełnym wymiarze czasu pracy jest praktyką często spotykaną i nie budzi wątpliwości, nawet jeśli łączny wymiar czasu pracy takiego pracownika przekracza pełen etat.
Jednak już w przypadku zatrudnienia u tego samego pracodawcy pojawiają się pewne wątpliwości. W piśmiennictwie wskazuje się, że w przypadku, gdy zatrudnienie na podstawie odrębnych umów o pracę dotyczy pracy odmiennej rodzajowo i nie wzbudza wątpliwości pod kątem próby obejścia prawa w zakresie rozliczania czasu pracownika, należy bez wątpliwości uznać je za dopuszczalne.
W takiej sytuacji w ramach każdego ze stosunków pracy należy prowadzić odpowiednią dokumentację pracowniczą, zgodnie z obowiązującymi przepisami - tak jak robicie to Państwo w przedstawionym przypadku. Także w ramach każdego zatrudnienia pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego - w wymiarze proporcjonalnym do wymiaru czasu pracy, czyli np. 1/2 z 26 dni w przypadku zatrudnienia na 1/2 etatu, 2/3 z 26 dni w przypadku zatrudnienia na 2/3 etatu, 3/4 z 26 dni w przypadku zatrudnienia na 3/4 etatu.
Szukasz odpowiedzi na pytania z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych? Zajrzyj do Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
Autor: Michalina Sobczak