Wśród głównych zalet pracy tymczasowej wymienić należy elastyczność godzin zatrudnienia oraz możliwości wszechstronnego rozwoju dla pracowników. Jeżeli chodzi o pracodawców, zaletą jest na pewno możliwość szybkiego dostosowania się do wszelkich wahań na rynku pracy oraz utrzymanie elastyczności zatrudnienia.
 
Co to jest praca tymczasowa?
Praca tymczasowa nazywana jest także leasingiem pracowniczym. To stosunek pracy między trzema podmiotami: pracownikiem, pracodawcą i agencją pracy tymczasowej. Praca w tym sys­temie polega na tym, że pracownik formalnie jest zatrudniony przez agencję pracy tymczasowej, a swoje obowiązki wykonuje u pracodawcy. Pracownik tymczasowy pozostaje pracownikiem agencji, bez względu na firmę, w której pracuje. Oznacza to, że wszystkie sprawy administracyjne (w tym wypłatę wynagrodzeń, odprowadzenie podatku, składek ZUS itp.) przejmuje na siebie agencja pracy tymczasowej. Praca tymczasowa to zwykle wykonywanie zadań:
- o charakterze sezonowym, okresowym, doraźnym,
- których terminowe wykonanie przez pracowników zatrudnionych przez pracodawcę użytkownika nie byłoby możliwe,
- których wykonanie należy do obowiązków nieobecnego pracownika zatrudnionego przez pracodawcę użytkownika.
 
Pracownik tymczasowy ma dwóch pracodawców. Pierwszy to agencja pracy tymczasowej, czyli właściwy pracodawca, z którym wiąże go umowa o pracę i który kieruje go do wykonywania danej pracy (u pracodawcy użytkownika). Ten drugi natomiast to właśnie pracodawca użytkownik. Jest to podmiot, który zawarł umowę z agencją pracy tymczasowej. Agencja pracy zatrudnia pracownika tymczasowego na podstawie umowy o pracę na czas określony lub umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy. Pracownicy tymczasowi mogą działać w pełnym lub w niepełnym wymiarze godzin, w zależności od indywidualnego przypadku.
 
Dla kogo praca tymczasowa?
W krajach zachodnich, np. Wielkiej Brytanii, pracownikiem tymczasowym może zostać praktycznie każda osoba powyżej określonego wieku (z reguły 16 lat) bez spełniania żadnych dodatkowych kryteriów. To w gestii agencji jest sprawdzić, czy pracownik nada się do pracy oferowanej przez swojego klienta, i wysłać tam określony personel. W pracach wymagających niewielkich kwalifikacji często jest tak, że do pracy jest kierowany każdy chętny, a przeszkolenie następuje rano tuż przed rozpoczęciem pracy, w siedzibie firmy-klienta. W Polsce również najczęściej nie są wymagane żadne specjalne kursy czy uprawnienia, aby zatrudnić się w agencji pracy. Jednak w naszym kraju przykłada się większą wagę do wyszkolenia pracownika i zazwyczaj przechodzi on szkolenie zapewnione przez agencję, dzięki czemu upewnia się ona, że dany pracownik poradzi sobie w nowym miejscu. Zwiększa to nieco koszty, lecz daje agencji pewność utrzymania dobrej reputacji i opinii rzetelnego dostawcy usług. Praca tymczasowa jest doskonałym rozwiązaniem dla wielu grup społecznych.
 
Adresaci pracy tymczasowej
- osoby niepełnoletnie, które z racji wieku mają małe szanse na stałe zatrudnienie na etacie,
- studenci dzienni i wieczorowi, którzy są dyspozycyjni jedynie w określone dni tygodnia lub w specyficznych godzinach,
- osoby po 50. roku życia, którym trudno jest znaleźć stałą pracę odpowiadającą ich kwalifikacjom,
- osoby, które straciły pracę i szybko potrzebują nowej, aby zaspokoić swoje podstawowe potrzeby,
- osoby pragnące podjąć pracę za granicą.
 
Zalety pracy tymczasowej dla pracowników
Niewątpliwie z perspektywy pracownika praca tymczasowa ma sporo plusów. 
  1. Łatwość zatrudnienia
    Osoby spełniające wymagania techniczne dotyczące danego rodzaju pracy mają często zagwarantowaną pracę praktycznie bez procesu selekcji.

  2. Elastyczne godziny pracy
    Istnieje możliwość dostosowania w zakresie doboru zmiany, na której chce się pracować. Jest też lepsza sposobność uzyskania dni wolnych na weekendy czy święta. Można także podjąć pracę właśnie w takie dni za dodatkowe wynagrodzenie.

  3. Możliwość wyższych zarobków
    Wysokość płacy jest czasem wyższa niż za wykonanie takiej samej pracy przez pracownika zatrudnionego na stałe – ze względu na fakt, że często przedsiębiorstwa potrzebują dodatkowego pracownika natychmiast. Jest to sytuacja podobna jak robienie zakupów w nocy na stacji benzynowej – płaci się wyższą cenę za to, że towar jest dostępny w nietypowych godzinach.

  4. Mniejsze prawdopodobieństwo nagłego zwolnienia
    Prawdopodobieństwo zwolnienia jest niższe niż podczas stałego zatrudnienia, ponieważ jest się de facto pracownikiem agencji. Jednak może się zdarzyć, że klient agencji zatrudniający pracownika tymczasowego może, przeprowadzając zwolnienia, w pierwszej kolejności rezygnować z tych pracowników.
     
  5. Ciekawa ścieżka kariery
    Praca tymczasowa jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które lubią zróżnicowane wyzwania i środowiska pracy oraz preferują elastyczny harmonogram pracy. Praca tymczasowa daje ogromne możliwości rozwoju, a także doskonalenia własnych umiejętności. Jeśli natomiast szuka się stałego zajęcia, taki rodzaj pracy daje możliwość pokazania się z najlepszej strony i pozostania w wymarzonej firmie.
     
  6. Prawo do niektórych świadczeń jak dla etatowych pracowników
    Chodzi tu m.in. o prawo do urlopu wypoczynkowego. Według polskich przepisów przysługuje on w wymiarze dwóch dni za każdy miesiąc pozostawania w dyspozycji jednego pracodawcy użytkownika lub więcej niż jednego pracodawcy użytkownika. Niewykorzystany urlop zamieniany jest na ekwiwalent pieniężny. Ponadto gdy pracownik pozostaje w gestii jednego pracodawcy przez przynajmniej sześć miesięcy, ma również prawo do urlopu na żądanie.
    Pracownik tymczasowy nie może być traktowany również mniej korzystnie w zakresie warunków pracy i innych warunków zatrudnienia niż pracownicy zatrudnieni przez tego pracodawcę użytkownika na takim samym lub podobnym stanowisku pracy. 
Wady pracy tymczasowej dla pracowników
Praca tymczasowa wiąże się jednak również z negatywnymi aspektami dla wykonującego ją pracownika. 
  1. Brak poczucia bezpieczeństwa
    Jednym z największych problemów, z jakimi przychodzi się zmierzyć tymczasowym pracownikom, jest niestabilność. Jedną z najlepszych metod jest zarejestrowanie się w kilku agencjach naraz. Wtedy istnieje większe prawdopodobieństwo szybkiego znalezienia nowej pracy. Daje to także możliwość większej selekcji proponowanych zadań.
     
  2. Brak polotu w powierzanych zadaniach
    Często zdarza się, że pracownicy tymczasowi wykonują pracę, której nikt inny nie chce albo nie ma czasu wykonać, a która musi zostać zrobiona. W dzisiejszych czasach jednak agencje coraz bardziej dbają o klienta, starając się stawiać przed nim zadania ciekawe i wymagające. Pracownik jest bowiem jednocześnie klientem agencji.
     
  3. Brak świadczeń dodatkowych
    Dość poważną obawą dla zatrudnianych przez agencję jest brak odpowiedniego zaplecza socjalnego. Nie zawsze agencja zapewnia pakiet świadczeń. Jednak coraz częściej pojawiają się firmy tworzące pakiety ubezpieczeniowe dla tego typu pracowników.
     
  4. Nadużywanie tej formy zatrudnienia
    W Polsce niestety często nadużywa się formy zatrudnienia, jaką jest praca tymczasowa. Praca o charakterze długotrwałym, z wyznaczonym miejscem, czasem i podległością służbową, powinna mieć status normalnego stosunku pracy. Aby zaoszczędzić na kosztach, przedsiębiorstwa obchodzą przepisy, stosując właśnie pracę tymczasową. Frustrujące dla pracownika jest, gdy po długim okresie pracy w jednym miejscu nadal nie jest pewny, co przyniesie kolejny miesiąc. 
Zalety zatrudnienia tymczasowego dla pracodawców
Pracodawcy usługa pracy tymczasowej pomaga: 
  1. Szybciej i łatwiej dostosować się do wahań na rynku pracy
    Biuro pośrednictwa pracy może szybko dostarczyć firmie nowy wykwalifikowany personel. Główne przyczyny wynajmowania pracowników tymczasowych to nieobecność stałego pracownika spowodowana niespodziewaną chorobą, urlopem zdrowotnym lub macierzyńskim czy nagłym odejściem. Konieczność zatrudnienia pracowników tymczasowych może być także spowodowana nieoczekiwanymi lub czasowymi wymaganiami, takimi jak projekty specjalne, sezonowe czy niedobory pracowników.
     
  2. Utrzymać elastyczność zatrudnienia
    Niesłabnąca popularność i mocna pozycja elastycznych form zatrudnienia powoduje, że pracodawcy powinni być cały czas na bieżąco z potrzebami współczesnego pracownika. Praca tymczasowa jest jednym ze sposobów, w jaki firmy oferują im elastyczność i jednocześnie lepsze zaspokajanie ich potrzeb.
     
  3. Utrzymać ciągłość pracy w zróżnicowanych warunkach
    W zależności od potrzeb personel może zostać wynajęty na kilka miesięcy, tygodni czy dni, a w niektórych agencjach nawet na kilka godzin. Zapewnia to ciągłość pracy w branżach, w których liczba zadań wymagających obsługi szybko i gwałtownie się zmienia. Dodatkowo możliwe jest zapewnienie każdej liczby pracowników wraz z koordynatorem – co dodatkowo likwiduje kłopot z nadzorem nad pracownikami, z którymi nigdy nie miało się do czynienia.
     
  4. Ocenić przydatność pracownika bez zobowiązań
    Na podstawie własnej oceny lub preferencji można zatrudniać pracownika tymczasowego na krótki okres, ale też – jeśli zajdzie taka potrzeba – można zaoferować pełen etat pracownikowi, który odpowiada firmie. Niektóre firmy stosują zatrudnianie pracowników tymczasowych jako doskonały i tańszy sposób rekrutacji. Dzięki temu można w warunkach danej pracy przetestować umiejętności nowych pracowników przed zaoferowaniem im stanowiska w pełnym wymiarze godzin. Może się też zdarzyć, że firma będzie wielokrotnie korzystać z usług pracownika tymczasowego, który sprawdził się na swoim stanowisku. Jest to więc szansa dla takich osób na dłuższe, a czasem nawet stałe zatrudnienie. Zatrudnianie pracownika tymczasowego może być także dobrym sposobem, aby kontynuować rozpoczętą pracę nad danym projektem w czasie poszukiwania idealnego kandydata do wykonywania określonej pracy. Natomiast w razie zastrzeżeń do pracy osoby zatrudnionej tymczasowo wystarczy skontaktować się z agencją i ona zajmie się resztą.
     
  5. Zaoszczędzić czas i pieniądze
    Koszty zatrudniania pracowników tymczasowych są często niższe od kosztów zatrudnienia stałych pracowników. Jeżeli firma ma na uwadze jakieś krótkoterminowe zadania, bardziej opłacalne jest wynajęcie pracowników tymczasowych. Odchodzą bowiem koszty rekrutacji, które często są niemałe w przypadku specyficznych branż. Czas znalezienia nowego pracownika jest dużo krótszy, a co za tym idzie – projekt można rozpocząć i zakończyć wcześniej, co również przekłada się na niższe koszty. Jednak w sytuacji, kiedy jakieś zadanie będzie trwać dłużej niż pół roku, lepiej powierzyć je zatrudnionym na stałe. Kiedy pracownik jest zatrudniony przez agencję, to ona, a nie firma-klient, staje się pracodawcą. Agencja jest więc odpowiedzialna za pracowników i ponosi wszelkie obciążenia finansowe związane z rekrutacją, screeningiem, badaniami i zatrudnieniem pracowników, kosztami płac oraz dokumentacji i – wreszcie – ubezpieczeniami, a także ewentualnymi odszkodowaniami. Jeśli agencja wyrazi chęć, jest w stanie również zapewnić swoim pracownikom wszelkie inne świadczenia. Niektóre agencje organizują nawet dodatkowe szkolenia.
    Po znalezieniu agencji pracy tymczasowej, która zapewnia szybkie i wysokiej jakości usługi oraz posiada doświadczenie i dobre nastawienie, można zdecydować się na wyłączność. Dobre stosunki z dostawcą personelu tymczasowego sprawią, że będziemy otrzymywać pracowników idealnie dobranych do potrzeb naszej firmy. Umowa wyłączności może też zapewnić niższe koszty wynajęcia pracownika.
     
  6. „Wyoutsourcować” mniej strategiczne zadania
    Agencję pracy tymczasowej można traktować jako firmę outsourcingową. Zadania, których nie chce się wykonywać samemu (z braku wykształconego odpowiednio personelu lub wysokich kosztów), można zlecić agencji, która dostarczy wykwalifikowanych pracowników. Długotrwały charakter kontraktu jest z korzyścią dla obu stron: agencja ma stałego klienta, a firma-usługobiorca z czasem może wypracować rabaty, a także poznać różnych pracowników i wybrać spośród nich najlepszych.
     
  7. Szybko znaleźć poszukiwane na rynku umiejętności
    Pracownicy agencji zatrudnienia tymczasowego są obecnie zatrudnieni praktycznie w każdej branży. Tradycyjnie firmy szukały pracowników tymczasowych na stanowiska, na które potrzeba niższych kwalifikacji. Dzisiaj coraz więcej pracowników tymczasowych to wysoko wykwalifikowane osoby z rozbudowanym wykształceniem i doświadczeniem zawodowym. Osoby te mogą stawić czoła jednorazowym projektom ograniczonym w czasie i zakresie skomplikowania.
Wady zatrudnienia tymczasowego dla pracodawców
Niewątpliwie usługa pracy tymczasowej – mimo wielu zalet – może mieć również wady. Warto w tym miejscu wspomnieć o następujących: 
  1. Potrzeby szkoleniowe
    Za każdym razem kiedy pracownik tymczasowy rozpoczyna nowy przydział pracy – bez względu na to, czy jest wykwalifikowany, czy nie – przeszkolenie jest wymagane w celu umożliwienia mu wykonywania wyznaczonych zadań dostosowanych do specyficznych potrzeb danego przedsiębiorstwa. Oczywiście, jeśli pracownik zostaje zatrudniony w danej firmie nie pierwszy raz, z reguły nie jest to konieczne.
     
  2. Kwestie moralne
    Poważne problemy ze zmotywowaniem pracowników tymczasowych i z ich relacjami z zatrudnionymi na stałe mogą się pojawić, gdy pracujący w danej firmie od dłuższego czasu, z równym zaangażowaniem i w tych samych godzinach, zarabiają mniej od współpracowników zatrudnionych w danej firmie na stałe.
     
  3. Kwestie bezpieczeństwa
    Niektóre rodzaje pracy są z natury niebezpieczne i wymagają starannego szkolenia w zakresie bezpieczeństwa. Badania wykazują, że urazy w miejscu pracy są znacznie częstsze u pracowników tymczasowych. Niezależnie od doświadczenia pracownika tymczasowego należy dopilnować, aby niebezpieczne zadania były wykonywane z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa. Nigdy nie można zakładać, że pracownik czasowy jest w pełni przygotowany do pracy bez nadzoru, dopóki samemu nie przekona się, że może on bezpiecznie wykonywać swoje zadania.