Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o zmianach w systemie emerytalnym przyszli emeryci będą mogli decydować, czy nadal chcą przekazywać część składki do OFE, czy też jej całość do ZUS. Tego wyboru muszą dokonać pomiędzy kwietniem a końcem lipca br. Następne "okienko transferowe" otworzy się bowiem dopiero za dwa lata.
Z badania Instytutu Keralla, które przeprowadzono na grupie 600 przedstawicieli firm z sektora MŚP na przełomie stycznia i lutego br., wynika, że ponad 1/3 badanych deklaruje dopełnić całej procedury umożliwiającej pozostawienie części kapitału w OFE. Równocześnie aż 35,4 proc. small biznesu wskazuje, że jeszcze nie wie, co zrobi za dwa miesiące" - czytamy w podsumowaniu badania Instytutu.
Zdaniem analityka Keralla Research, niezdecydowana jeszcze grupa, raczej niczego nie zrobi, co oznacza, że automatycznie składki tych osób w całości będą trafiać do ZUS. "Oni najprawdopodobniej nie wiąże z wysokością wypłacanej w przyszłości emerytury zbyt dużych nadziei" – oceniła Młynarczyk.
Z badania wynika ponadto, że 18,8 proc. badanych ze względu na swój wiek nie ma wyboru i musi pozostać w ZUS-ie. Chodzi tu o osoby, którym do emerytury pozostało 10 lat lub mniej. W takich przypadkach ich składki będą przelewane na konta w ZUS.
Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o OFE, na początku lutego br. fundusze emerytalne przekazały do ZUS obligacje Skarbu Państwa i w te papiery, jak i w inne instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa, nie mogą już inwestować.
Ponadto przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE mają być stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie (tzw. suwak bezpieczeństwa). Wypłatą emerytur będzie zajmował się ZUS. Po osiągnięciu wieku emerytalnego środki stanowiące podstawę wyliczenia emerytury będą przez trzy lata podlegać dziedziczeniu.
Wprowadzony zostanie minimalny poziom inwestycji OFE w akcje. Będzie on wynosił 75 proc. do końca 2014 r., 55 proc. do końca 2015 r., 35 proc. do końca 2016 r. i 15 proc. do końca 2017 r.
Instytut Keralla, to agencja badawcza specjalizująca się wyłącznie w analizach dla biznesu. Dostarcza raporty branżowe zarządom spółek, właścicielom, akcjonariuszom, a także wykonuje analizy sektorowe, prowadzi badania poprzedzające inwestycje, wejście na giełdę lub wprowadzenie produktów, usług dla klientów.