Z wnioskiem o wydanie interpretacji przepisów wystąpił do ZUS pracodawca, który chciał zapewnić dowożenie pracowników do i z pracy. Podwózka miała obejmować pracowników mieszkających nieopodal zakładu pracy. Tym, którzy mieli miejsce zamieszkania znacznie dalej, planował przyznać karty paliwowe. Wszystko po to, by nikt nie był dyskryminowany. Zanim jednak pracodawca wprowadził swój pomysł w życie, nabrał wątpliwości, czy nie będzie musiał płacić składek od tego świadczenia rzeczowego, co znacznie podniosłoby jego koszt.
Czytaj: Pieniądze nie są najlepszą motywacją dla pracowników
W odpowiedzi ZUS przypomniał, że przychody pracowników, od których nie opłaca się składek wymienia rozporządzenie MPiPS z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Zgodnie z jego § 2 ust. 1 pkt 26 nie trzeba płacić składek od korzyści materialnych, które wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, a które polegają na korzystaniu z bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów środkami lokomocji. Dotyczy to również korzyści polegających na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług. Rozporządzenie stanowi, że nie uwzględnia się w podstawie wymiaru składek przychodów, które wynikają z układów, regulaminów lub przepisów a przybierają postać niepieniężną, mają charakter materialny, a więc nie stanowią ekwiwalentu w formie pieniężnej, natomiast umożliwiają korzystanie bezpłatnie lub częściowo odpłatnie z transportu publicznego lub transportu organizowanego przez pracodawcę.
A zatem, z powyższego wynika, że jeśli pracownik otrzyma świadczenie niepieniężne w postaci dowozu do pracy i świadczenie to przewidują wewnętrzne przepisy firmowe, to jego wartość będzie wolna od składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
Zasada ta nie dotyczy jednak przedpłaconej karty paliwowej. ZUS stwierdził bowiem, że jest to rodzaj karty płatniczej zasilanej do określonej wartości. Nie jest to bon czy talon lub inny znak uprawniającym do wymiany na usługę lub towar czyli forma niepieniężnego zakupu po cenach niższych niż detaliczne lub forma usług przysparzających pracownikowi korzyści materialnych. Dzięki karcie do służbowego konta pracownik ma dostęp do pieniędzy, co finalnie umożliwia mu regulowanie zobowiązań: płacić za towar lub usługę; w tej konkretnej sprawie za benzynę. A zatem, skoro taka karta jest środkiem płatniczym, to w rzeczywistości pracownik dostaje świadczenie pieniężne. Z tego powodu karty paliwowe nie są wyłączone z podstawy wymiaru składek na podstawie § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia.
DI/100000/43/42/2015
Chcesz być na bieżąco? Zajrzyj do Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych