W przedstawionym stanie faktycznym można ponownie zatrudnić w tej samej agencji tego samego pracownika u tego samego pracodawcy od dnia 1 stycznia 2016 r. kiedy to może rozpocząć się kolejny 36 miesięczny okres.
Przepisy ustawy z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych – dalej u.z.p.t., regulują kwestię zatrudniania pracowników tymczasowych. Jak wskazuje expressis verbis art. 1 u.z.p.t. "ustawa reguluje zasady zatrudniania pracowników tymczasowych przez pracodawcę będącego agencją pracy tymczasowej oraz zasady kierowania tych pracowników i osób niebędących pracownikami agencji pracy tymczasowej do wykonywania pracy tymczasowej na rzecz pracodawcy użytkownika". Jednocześnie zgodnie z art. 4 u.z.p.t. "pracodawca nie może być pracodawcą użytkownikiem w stosunku do pracowników pozostających z nim w stosunku pracy".
Mając na uwadze przedmiotowy stan faktyczny, szczególną uwagę należy poświęcić art. 20 u.z.p.t. Zgodnie z art. 20 ust. 1 u.z.p.t. "w okresie obejmującym 36 kolejnych miesięcy agencja pracy tymczasowej zatrudniająca pracownika tymczasowego może skierować tego pracownika do wykonywania pracy tymczasowej na rzecz jednego pracodawcy użytkownika przez okres nieprzekraczający łącznie 18 miesięcy". Przepis ten oznacza, iż maksymalny wymiar wykonywania pracy na rzecz jednego pracodawcy użytkownika może wynosić 18 miesięcy w okresie 36 miesięcy. Po upływie 36 miesięcy, agencja zatrudniająca pracownika do pracy tymczasowej może wysłać ponownie pracownika do wykonywania pracy u tego samego pracodawcy użytkownika na okres 18 miesięcy.
Należy także wskazać, iż od powyższej zasady odstępstwa zawiera ust. 2 i 3 omawianego artykułu. Zgodnie z art. 20 ust. 2 u.z.p.t. "jeżeli pracownik tymczasowy wykonuje w sposób ciągły na rzecz danego pracodawcy użytkownika pracę tymczasową obejmującą zadania, których wykonanie należy do obowiązków nieobecnego pracownika zatrudnionego przez tego pracodawcę użytkownika, okres wykonywania pracy tymczasowej nie może przekroczyć 36 miesięcy". Przepis ten oznacza, iż pracownik tymczasowy może wykonywać pracę na rzecz pracodawcy użytkownika przez maksymalnie okres 36 miesięcy jednakże tylko i wyłącznie w przypadku, gdy pracownik tymczasowy wykonuje zadania, których wykonanie należy do obowiązków nieobecnego pracownika zatrudnionego przez pracodawcę użytkownika. W takim przypadku zgodnie z art. 20 ust. 3 u.z.p.t. ponowne zatrudnienie może nastąpić po upływie 36 miesięcy od momentu zakończenia wykonywania pracy na rzecz danego pracodawcy użytkownika.
Mając na uwadze przedmiotowy stan faktyczny, można ponownie zatrudnić w tej samej agencji tego samego pracownika u tego samego pracodawcy od dnia 1 stycznia 2016 r. kiedy to może rozpocząć się kolejny 36 miesięczny okres.
Na marginesie powyższych rozważań wskazać należy, iż w doktrynie występuje pewne niejasności co do interpretacji zakresu uregulowania art. 20 u.z.p.t. tj. czy skierowanie jednorazowego lub wielokrotne tego samego pracownika do wykonywania pracy tymczasowej, przez maksymalnie 18 miesięcy w okresie obejmującym 36 kolejnych miesięcy, na rzecz tego samego pracodawcy użytkownika, jest odnoszone wyłącznie do pojedynczej agencji czy skierowane jest do ogółu.
Zdaniem autora należy stanąć na stanowisku, iż uregulowanie zawarte w art. 20 u.z.p.t. dotyczy tylko i wyłącznie jednej agencji pracy tymczasowej.