Na wczorajszym posiedzeniu Komitetu Stałego Rady Ministrów rząd przyjął projekt ustawy o ułatwieniu warunków wykonywania działalności gospodarczej - tzw. czwarty pakiet rozwiązań deregulacyjnych. Jednym z przewidzianych w projekcie rozwiązań jest zniesienie ciążącego na płatnikach składek obowiązku sprawdzenia do 30 kwietnia prawidłowości danych przekazywanych ZUS w miesięcznych raportach imiennych dotyczących poprzedniego roku kalendarzowego. W efekcie zniesiona zostanie kara (5 tys. zł) za niesprawdzenie tych danych przez płatnika.
Obecnie na podstawie art. 41 ust. 7 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych płatnicy składek są obowiązani sprawdzić do 30 kwietnia poprawność danych przekazanych do ZUS w imiennych raportach miesięcznych dotyczących poprzedniego roku kalendarzowego (do 30 kwietnia 2013 r. płatnicy są obowiązani zweryfikować dane za 2012 r.). Obowiązek ten dotyczy imiennych raportów miesięcznych oraz deklaracji rozliczeniowych.
Jeśli płatnik stwierdzi nieprawidłowość przekazanych informacji powinien sporządzić raport korygujący, który musi mieć formę nowego dokumentu zawierającego wszystkie prawidłowe informacje. Nie koryguje się danych podanych w imiennym raporcie miesięcznym tylko w przypadku, gdy różnica w podstawie wymiaru składek nie przekracza 2,20 zł. Powyższego nie stosuje się jednak w przypadku, gdy podstawę wymiaru składek stanowi zadeklarowana kwota.
Obecnie, jeżeli płatnik składek nie stwierdzi nieprawidłowości w imiennym raporcie miesięcznym w ww. określonym terminie podlega karze grzywny do 5 000 złotych.
Przyjęta przez rząd zmiana wyeliminuje obowiązek sprawdzania do 30 kwietnia prawidłowości danych przekazywanych ZUS w miesięcznych raportach imiennych, dotyczących poprzedniego roku kalendarzowego. Zniesiona zostanie również sankcja (kara grzywny do 5 tys. zł) dla płatnika składek za niestwierdzenie nieprawidłowości w imiennym raporcie miesięcznym w terminie do 30 kwietnia.
Opracowanie: Weronika Adamczyk
Źródło: www.premier.gov.pl, stan z dnia 24 kwietnia 2013 r.