Dzięki lekturze numeru dowiedzą się Państwo jak w PARP wykorzystuje się pasje pracowników wyzwalając w nich motywację wewnętrzną. Przedstawiamy też studium przypadku Euroclear Bank, z którego zaczerpną Państwo inspirację jak wdrażać zmiany, zarządzać różnorodnością i łączyć w organizacji różne kultury. Ponadto przybliżamy tajniki wdrażania w organizacji mentoringu – tym razem skupiając się na kluczowych kompetencjach profesjonalnego mentora. Zapraszamy również do zapoznania się z wywiadem z Małgorzatą Jakubczyk z AVON Operations Polska Sp. z o.o., która opowiada o założeniach, efektach biznesowych i metodach promocji Programu Praktyk Letnich.
Czy w każdej organizacji możliwe jest dokonanie przekrojowej analizy sytuacji personalnej? -  zachęcamy do udziału w drugiej edycji badania HR Index. Jeśli zastanawiają się Państwo czy warto – zapraszamy do lektury tekstu Irminy Gocan.
Śledzącym trendy na rynku pracy, a szczególnie w branży IT podpowiadamy kto w tej branży rozdaje karty. Czy w najbliższej przyszłości łatwiej będzie pozyskać kadry w tym obszarze? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w dziale „Raport”
Przedstawiamy też nowatorską koncepcje potencjału i sytuacyjną ocenę kompetencji, a także wyniki Bilansu Kapitału Ludzkiego, zastanawiając się dlaczego słowo „nigdy” pojawia się tak często kiedy mówimy o rozwoju. Wszyscy chcą się rozwijać, jednak badania wyraźnie pokazują, że dorośli Polacy są bierni edukacyjnie. Jak wpływa to na kondycję firm?
W dziale Prawo polecamy tekst poświęcony zmianom w obszarze uprawnień rodzicielskich pracowników o jakich powinien wiedzieć każdy pracodawca.


Zapraszam na stronę Personelu Plus: www.czasopisma.abc.com.pl/pplus
oraz do zapoznania się ze spisem treści!

Personel Plus można nabyć w salonach Empik, kioskach Ruchu oraz na stronie www.profinfo.pl/hr-kadry/wynagrodzenia/p,personel-plus-hrm-szkolenia-rekrutacja-prenumerata-2012,39349.html#40152321


Spis Treści:

Dział: Temat numeru

Ścieżki kariery – bez ściemy 

Hasło „ścieżki kariery” często wywołuje dużo emocji. W wielu firmach jest wyraźnie artykułowanym oczekiwaniem pracowników wobec pracodawcy. Próby wdrożenia ścieżek karier napotykają jednak sporo trudności i wątpliwości. Czy mapa ścieżek karier jest narzędziem realnie wspierającym rozwój pracowników? Czy pomoże budować ich zaangażowanie?

Rozwój w płaskiej strukturze
Niedostateczne możliwości awansu i rozwoju zawodowego znajdują się nieustannie w ścisłej czołówce powodów skłaniających pracowników do zmiany miejsca pracy. A firmy bez względu na wielkość coraz częściej stoją przed wyzwaniem konstruowania ścieżek rozwoju w strukturach płaskich, w których nie ma możliwości zastosowania tradycyjnego awansu pionowego. Co w takiej sytuacji oferować pracownikom, którzy chcą się rozwijać, szukają nowych wyzwań, marzą o pokonywaniu kolejnych szczebli kariery?

Naturalna konsekwencja rozwoju
Jeśli największym zasobem każdej organizacji są kompetencje, które należą do pracowników, a nie do firmy, to jasne jest, że to pracodawca powinien dbać o ludzi, ich rozwój i ścieżki kariery. Z kolei jeśli – zgodnie z twierdzeniem doradców personalnych – pracę otrzymuje się w 70 proc. dzięki wiedzy fachowej, a w 30 proc. dzięki zdolnościom społecznym, traci się zaś w 70 proc. z powodu braku zdolności społecznych, a w 30 proc. z powodu braku kwalifikacji, to oczywiste jest, że rozwój powinien leżeć na sercu samym pracownikom.

Firma gotowa na nowe wyzwania
Od czego zależy powodzenie działań rozwojowych? Jak wykorzystywać narzędzie w postaci ścieżek karier w rozwoju organizacji i pracowników? W firmie Tchibo, posiadającej ponad 50 sklepów stacjonarnych, odpowiedziano już na te pytania.
Karta przedpłacona korzyścią dla pracownika i pracodawcy
Pracownik, który z okazji świąt otrzyma od pracodawcy kartę przedpłaconą, wykorzysta środki na niej zgormadzone zgodnie ze swoimi potrzebami. Z kolei firma uwzględni kwotę doładowania karty w rozliczeniach z fiskusem.

Zrównoważone podejście 
Ścieżki karier wywołują sporo emocji i wiele wątpliwości wśród pracodawców. W małych firmach rzadko sformalizowane lub wręcz niepraktykowane, w dużych – schematycznie przedstawione w postaci tabel, macierzy. Zarówno jedne, jak i drugie firmy prosperują na rynku, dbając o rozwój pracowników. Gdzie jest zatem złoty środek?

Dział: Ludzie i Wydarzenia

O motywowaniu, muzyce i śpiewaniu słów kilka
Już Arystoteles twierdził, że muzyka wpływa na uszlachetnienie obyczajów. Czy wpływa też na motywację jednostki? Czy pracownicy intuicyjnie wiedzą, co ich motywuje? Jak może to wykorzystać pracodawca, aby wyzwalać w nich motywację wewnętrzną?

Wyjątkowa relacja 
Mentoring to nie program i narzędzie – to szczególna relacja. Zrozumienie tego czyni dużą różnicę. Spotykam ostatnio wielu ludzi, którzy dzielą się doświadczeniami i opowiadają o zrealizowanych projektach mentoringowych. A ja słucham bardzo uważnie.

Liczy się proaktywność
O Programie Praktyk Letnich, jego założeniach, efektach biznesowych i metodach jego promocji rozmawiamy z Małgorzatą Jakubczyk, starszym menedżerem ds. personalnych w AVON Operations Polska Sp. z o.o.

Sprawdzian dla HR-u 
Chcesz dokonać przekrojowej analizy sytuacji personalnej w Twoje firmie? Zapraszamy do udziału w drugiej edycji badania HR Index. Korzyścią z udziału w badaniu jest m.in. bezpłatne pozyskanie indywidualnego raportu o stanie obszaru HR w firmie.

Polityka negocjacyjna jako narzędzie zarządzania relacjami w organizacji
Wszystkie organizacje dążą do wdrażania procesów biznesowych, dzięki którym porządkują rzeczywistość firmową. Większość z nich realizuje założenia różnych strategii. Czy podobnie możemy spojrzeć na negocjacje? Jak na jeden z ważnych procesów w organizacji, który – tak jak inne – może być zaplanowany, zrealizowany, monitorowany i zmierzony?

Dział: Raport

Kto rozdaje karty w branży IT?

Dynamicznie rozwijający się rynek usług IT, coraz większe wymagania kandydatów i mniejsza liczba studentów na uczelniach technicznych. To tylko niektóre wyzwania, z którymi muszą się zmierzyć firmy poszukujące specjalistów od IT – w tej branży nastała właśnie era rynku kandydata. Co to oznacza dla pracodawców?

Czy lokalni menedżerowie są konkurencyjni? 
Po ponad 20 latach od zmiany ustroju wciąż widać problemy biznesowe, które blokują wzrost poziomu konkurencyjności firm z Europy Środkowo-Wschodniej, np. konieczność zwiększenia stopnia osobistej odpowiedzialności wśród osób zarządzających.

Dział: HRM

Grupa mądrzejsza od jednostki

James Surowiecki w swojej książce „The wisdom of crowds” wskazuje na pewien istotny fakt: warunkiem skutecznego działania grupy nie jest posiadanie większości członków grupy z wysokim poziomem inteligencji. Jest to dość praktyczny wniosek dla biznesu opartego na organizacjach, gdzie mamy dużą różnorodność pracowników.

Święty Graal życiodajnej przewagi 
W czasach dynamicznych zmian świętym Graalem w zarządzaniu zasobami ludzkimi stał się potencjał. Gloryfikujemy go, wysławiamy, pokładamy w nim wielkie nadzieje, nieustannie o nim dyskutujemy i wciąż, wszędzie i u wszystkich go szukamy

Metody selekcji kandydatów – czy na pewno
wszystko zostało powiedziane?

Spróbujmy wyobrazić sobie idealną metodę selekcji pracowników. Jaka powinna być? Co powinna oferować? Z metodologicznego punktu widzenia powinna zapewniać dobre przewidywania, czyli charakteryzować się wysoką trafnością prognostyczną. Najlepiej, aby mierzyła przyszłe zdolności naszego kandydata, np. to, jak szybko przyswoi nową wiedzę w pracy. Powinna to mierzyć dokładnie, czyli charakteryzować się wysoką rzetelnością. Coś jeszcze?

Dział: Edukacja i rozwój

Kto się szkoli i dlaczego?

Dorosły, który nigdy nie uczestniczył w szkoleniu, nauczyciel, który rzadko podnosi swoje kwalifikacje, trener, który nie widzi konieczności rozwoju swojego warsztatu – to, jak potwierdzają wyniki największego w Europie badania rynku pracy Bilans Kapitału Ludzkiego, wciąż częsta sytuacja.

Spotkanie dwóch kultur
– case Euroclear Bank 

W 2012 r. belgijski Euroclear Bank otworzył oddział partnerski w Krakowie. Decyzja niosła ze sobą wiele wyzwań dla działu HR i dla menedżerów. Firma stanęła przed perspektywą połączenia dwóch, czasem całkiem odmiennych punktów widzenia.

Prawo

Gorący temat – zwiększenie uprawnień
rodzicielskich pracowników 

Dnia 5 sierpnia 2015 r. Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy, która ma umożliwić rodzicom jeszcze łatwiejsze godzenie życia zawodowego z prywatnym. Ustawa wprowadza wiele istotnych zmian w uprawnieniach rodzicielskich pracowników, poczynając od zmiany terminu na złożenie wniosku o urlop macierzyński, poprzez wymiar urlopu rodzicielskiego, zmianę sposobu wykorzystania dwóch dni zwolnienia od pracy na dziecko, aż po zakaz dyskryminacji w związku z obowiązkami rodzinnymi.

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych - pytania i odpowiedzi