Dostępne dane pokazują, że świadczenia minimalne w stosunku do przeciętnych ciągle maleją. Doszło do tego, że minimalne świadczenia zabezpieczenia społecznego są niewiele większe od minimum egzystencji.
W projekcie budżetu państwa na 2016 r. nie przewidziano środków na podniesienie najniższych świadczeń emerytalno-rentowych.
OPZZ negatywnie ocenia jednorazowe dodatki dla niektórych emerytów i rencistów, osób pobierających zasiłki i świadczenia przedemerytalne czy nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, na które zabezpieczono w budżecie 1,41 miliarda złotych. Zdaniem OPZZ system w zakresie mechanizmu waloryzacji powinien być tak zmieniony, aby chronić najbiedniejszych, a najrozsądniejszym rozwiązaniem powinno być podwyższenie najniższych emerytur i rent.
Przeczytaj: OPZZ: sprzeciwiamy się ograniczaniu przez polityków praw pracowniczych
Waloryzacja kwotowo-procentowa nie rozwiązuje problemu najniższych świadczeń, które wymagają podniesienia przynajmniej do minimum socjalnego – średniorocznie w 2014 r. minimum socjalne dla jednoosobowego gospodarstwa emeryckiego wyniosło 1070,65 zł. OPZZ wielokrotnie postulowało i postuluje pozawaloryzacyjną podwyżkę świadczeń.