Poradnik jest odpowiedzią na konkretne potrzeby wracających - wyjaśniała podczas czwartkowego seminarium, które było podsumowaniem unijnego projektu dotyczącego reemigrantów dr inż. Urszula Szachowicz z Uniwersytetu Opolskiego.
"Z przeprowadzonych w ramach projektu badań wynika, że oczekują oni przede wszystkim konkretnych ofert pracy, ofert szkoleń umożliwiających przekwalifikowanie oraz pomocy w załatwianiu spraw urzędowych. +Poradnik...+ ma pomóc właśnie w załatwianiu formalności" – mówiła dr Szachowicz.
W poradniku jest m.in. mowa o obowiązkach związanych z potwierdzeniem ważności dokumentów takich jak dowód czy prawo jazdy, informacje nt. rejestracji w urzędach pracy czy obowiązujących formach zatrudnienia oraz nt. zakładania działalności gospodarczej, np. instytucjach, w których można szukać pieniędzy na założenie firmy czy pożyczek na jej prowadzenie. Jest też informacja o możliwości zapisania dziecka do żłobka czy przedszkola oraz podpowiedzi co zrobić, by być objętym opieką zdrowotną.
Szachowicz zaznaczyła, że "Poradnik Reemigranta" nie odpowie na wszystkie pytania powracających. Tym bardziej, że jak zaznaczyli naukowcy biorący udział w projekcie, jest to bardzo zróżnicowana grupa, w której są osoby w różnym wieku i z różnym "stażem" pobytu za granicą. "Jest to jednak publikacja kierująca te osoby do konkretnych instytucji, w której podane są konkretne adresy i telefony" – dodała Szachowicz.
"Poradnik Reemigranta" może być narzędziem wykorzystywanym np. przez gminy i miasta czy urzędy pracy oraz instytucje, które mają do czynienia z osobami powracającymi na Opolszczyznę z zagranicy.
Wydany został w ramach projektu "Wypracowanie metod zmniejszenia emigracji zarobkowej i wspierania powrotu migrantów na polski rynek pracy" realizowanego przez Uniwersytet Opolski przy wsparciu Politechniki Opolskiej oraz Centrum Badań Migracji Zagranicznych PIN – Instytutu Śląskiego w Opolu.
Kompleksowe rozwiązania, które mają się przyczynić do zmniejszenia emigracji zarobkowej i wspierania powrotu migrantów zawarto w czterech opracowaniach. Prócz "Poradnika Reemigranta" jest wśród nich także dokument o nazwie "Mapa Drogowa Reemigracji", w którym omówiono schemat postępowania dla instytucji w przypadku kontaktu z osobami powracającymi z emigracji zarobkowej.
Kolejne opracowanie to tzw. "Rozkład jazdy" – poradnik dla instytucji, gdzie spisano rekomendacje dotyczące postępowania poszczególnych instytucji lokalnego rynku pracy wobec reemigrantów. Opracowano również "Warsztaty interaktywne", czyli schematy spotkań które mają przyczynić się do przezwyciężania stresu związanego z powrotem i przygotować wracających do powrotu na rynek pracy.
Z badań przeprowadzonych w ramach projektu wynika, że najwięcej problemów po powrocie sprawia reemigrantom znalezienie pracy. "Z taką sytuacją zetknęło się 44 proc. ankietowanych" – podała w czwartek podczas seminarium dr Brygida Solga z Politechniki Opolskiej.
Dla jednej trzeciej powracających problemem są niskie zarobki, co – jak uznali naukowcy – może zaważyć o ich decyzji dotyczącej ponownego wyjazdu za granicę. "Tym bardziej, że głównym powodem ich emigracji była lepiej płatna praca za granicą lub brak pracy w kraju" – dodała Solga.
Jak podano w publikacjach powstałych w ramach projektu, powołując się na dane GUS, ponad 110 tys. mieszkańców woj. opolskiego przebywa za granicą. Oznacza to zmniejszenie liczby ludności regionu o ponad 9,9 proc.