1. Zakres
W systemie zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy, ocenę ryzyka zawodowego przeprowadza się w sposób usystematyzowany i postrzega się ją jako proces ciągły, dający podstawy do poprawy warunków pracy. Współudział pracowników w jej przeprowadzaniu może zwiększyć ich zaangażowanie w rozwiązywanie problemów związanych z bhp i wpłynąć na lepszą realizację wynikających z niej działań korygujących i zapobiegawczych. Równocześnie w organizacji zwiększa się świadomość występujących zagrożeń, co jest istotne dla ich skutecznego ograniczenia.
Dla ułatwienia stosowania zawartych w niniejszej normie wytycznych, podano przykładowy sposób oszacowania ryzyka zawodowego związanego z narażaniem na szkodliwe substancje chemiczne występujące w powietrzu na stanowisku pracy oraz podano przykładowy sposób szacowania ryzyka zawodowego związanego z narażeniem na hałas.
W normie podano ogólne wytyczne do postępowania przy przeprowadzaniu oceny ryzyka zawodowego na stanowiskach pracy. Wytyczne te, mogą być stosowane przez wszystkie organizacje, a w szczególności przez organizacje wdrażające systemy zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy zgodne z wymaganiami określonymi w normie PN-N-1801:1999 lub przez organizacje wdrażające systemy zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy wynikające z innych dokumentów normatywnych lub stosujących inne rozwiązania w tym zakresie.
W normie podano ogólne zasady postępowania w każdym etapie oceny ryzyka zawodowego oraz przedstawiono ogólne zasady przygotowania oceny i doboru przeprowadzających ja osób. W normie nie ustanowiono szczegółowych kryteriów oszacowania oceny ryzyka zawodowego oraz wyznaczenia jego dopuszczalności dla poszczególnych czynników występujących w środowisku pracy
2. Ogólne zasady przygotowania oceny ryzyka
Zaleca się przeprowadzić ocenę ryzyka zawodowego okresowo i zawsze wówczas, gdy wykorzystywane do jego oceny informacje straciły swoja aktualność, a w szczególności w następujących sytuacjach:
– przy tworzeniu nowych stanowisk pracy;
– przy wprowadzaniu zmian na stanowiskach pracy (np. technologicznych lub organizacyjnych);
– po zmianie obowiązujących wymagań, odnoszących się do ocenianych stanowisk pracy;
– po wprowadzeniu zmian w stosowanych środkach ochronnych.
Sposób przeprowadzenia i dokumentowania oceny ryzyka zawodowego zależy przede wszystkim od wielkości organizacji i rodzaju zagrożeń. Zaleca się, aby proces przygotowania do oceny ryzyka zawodowego obejmował:
– zapewnienie zasobów niezbędnych do przeprowadzenia oceny ryzyka zawodowego;
– wyznaczenie odpowiednich osób do przeprowadzenia oceny ryzyka;
– określenie potrzeb szkoleniowych i zapewnienie szkolenia osobom przeprowadzającym ocenę ryzyka zawodowego;
– określenie sposobu dokumentowania wyników oceny ryzyka zawodowego;
– określenie sposobu informowania pracowników o wynikach oceny ryzyka zawodowego.
Zaleca się wyznaczenie osoby odpowiedzialnej za planowanie i koordynowanie działań związanych z oceną ryzyka zawodowego w organizacji. Ocena ryzyka zawodowego obejmuje wszystkie stanowiska pracy, zarówno stacjonarne, jak i niestacjonarne. W celu usprawnienia procesu przebiegu oceny ryzyka i skrócenia czasu jej przeprowadzania dopuszcza się, jeżeli to możliwe, wyróżnienie grup stanowisk, na których wykonywane są w tych samych warunkach te same zadania i na których występują te same zagrożenia. Ocena nie musi być wówczas przeprowadzana dla każdego z tych stanowisk z osobna; na ogół wystarczy identyfikacja zagrożeń i ocena ryzyka przeprowadzona dla jednego stanowiska z każdej grupy.
Więcej na ten temat w Serwisie BHP.