Jeżeli zgodnie z obowiązującym na terenie zakładu załącznikiem do regulaminu pracy, pracownicy zatrudnieni jako magazynierzy powinni otrzymać określony asortyment odzieży ochronnej i obuwia roboczego, obowiązek ich wydania dotyczy każdego pracownika magazynowego bez względu na rodzaj zawartej z nim umowy o pracę. To nie rodzaj umowy, lecz rzeczywiste warunki pracy są powodem konieczności wydania pracownikowi i używania przez niego odzieży i obuwia ochronnego.
Zgodnie z art. 2377 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502) pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w Polskich Normach, jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu, ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwo i higienę pracy.
Pracodawca może przy tym sporządzić wykaz stanowisk, np. administracyjno-biurowych, na których dopuszcza się używanie przez pracowników, za ich zgodą, własnej odzieży i obuwia roboczego, spełniających wymagania bhp. Nie mogą to jednak być stanowiska, na których są wykonywane prace związane z bezpośrednią obsługą maszyn i innych urządzeń technicznych albo prace powodujące intensywne brudzenie lub skażenie odzieży i obuwia roboczego środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo materiałami biologicznie zakaźnymi. W związku z tak sformułowanym przepisem pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy w magazynie budowlanym bez odzieży i obuwia roboczego przewidzianych dla danego stanowiska pracy.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz. U. Nr 62, poz. 286 z późn zm.) wydanie odzieży i obuwia roboczego pracodawca powinien wpisać do karty ewidencyjnej przydziału odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej, a także wypłacać ekwiwalent pieniężny za używanie własnej odzieży i obuwia oraz ich pranie i konserwację - zgodnie z określonymi w przepisach wewnątrzzakładowych tabelami przydziału. Wydanie odzieży i obuwia powinno być potwierdzone w imiennych kartach przydziału. Nieodpłatnie wydane pracownikom odzież oraz obuwie robocze przez cały okres użytkowania przez pracownika pozostaje własnością pracodawcy.
W przypadku osoby zatrudnionej w magazynie do prowadzenia ewidencji rozchodowanych materiałów, która nie wykonuje prac związanych np. z wydawaniem materiałów, bezpośrednią obsługą maszyn i innych urządzeń technicznych lub prac powodujących intensywne brudzenie odzieży i obuwia, pracodawca może zaliczyć to stanowisko do stanowisk, na których dopuszcza się używanie przez tę osobę, za jej zgodą, własnej odzieży i obuwia roboczego, spełniających wymagania bhp.
Ponadto pracodawca ma obowiązek ustalenia okresów użytkowania środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, których stosowanie na określonych stanowiskach jest niezbędne. W przypadku krótszego niż ustalony przez pracodawcę czasu zniszczenia odzieży ochronnej i obuwia roboczego pracownik powinien otrzymać nowe ubranie i obuwie robocze ponieważ nie może być dopuszczony do pracy bez odzieży i obuwia roboczego.
Przepisy nie zabraniają wydania pracownikowi zatrudnionemu na czas próbny lub w przypadku przedwczesnego zużycia odzieży roboczej - odzieży używanej (nie dotyczy to obuwia roboczego), ale niezniszczonej i przed wydaniem - upranej. Pracodawca powinien dysponować taką „odzieżą dyżurną” i wydawać ją w wyżej opisanych sytuacjach.
Edward Kołodziejczyk