Odpowiedź:
Urlop rodzicielski pracownicy wydłuży się do 10 grudnia 2016 r.
Uzasadnienie:
Pracownik może łączyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. W takim przypadku urlopu rodzicielskiego udziela się na pozostałą część wymiaru czasu pracy – art. 182[1e] § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.).
W przypadku łączenia przez pracownika korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu, wymiar urlopu rodzicielskiego ulega wydłużeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z urlopu lub jego części. Okres, o który urlop rodzicielski ulega wydłużeniu, stanowi iloczyn liczby tygodni, przez jaką pracownik łączy korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu i wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z urlopu rodzicielskiego. Jeżeli w okresie wydłużonego urlopu pracownik zamierza nadal łączyć urlop rodzicielski z pracą, wymiar wydłużonego urlopu oblicza się dzieląc długość części urlopu powstałej w wyniku proporcjonalnego wydłużenia przez różnicę liczby 1 i wymiaru czasu pracy, w jakim pracownik zamierza łączyć korzystanie z tej części urlopu z wykonywaniem pracy. W przypadku, gdy powstała w wyniku wydłużenia wymiaru urlopu rodzicielskiego część urlopu rodzicielskiego nie odpowiada wielokrotności tygodnia, jest ona udzielana w dniach. Przy udzielaniu urlopu niepełny dzień pomija się.
We wniosku o łączenie urlopu rodzicielskiego z pracą pracownik określa sposób wykorzystania części urlopu rodzicielskiego, o którą urlop zostanie proporcjonalnie wydłużony.
Z pytania wynika, że pracownica urodziła dziecko 5 listopada 2015 r. i od 5 maja 2016 r. przebywa na urlopie rodzicielskim (26 tygodni do 2 listopada 2016 r.), przy czym od 1 lipca 2016 r. łączy ten urlop z pracą na ¼ etatu. Okres, o który urlop rodzicielski ulegnie wydłużeniu należy więc obliczyć w następujący sposób (zakładając, że w okresie wydłużenia pracownica będzie nadal pracować na ¼ etatu):
17 x ¼ = 4,08
4,08 : (1 – ¼ ) = 5,44 tj. 5 tyg. i 3 dni.
Tym samym urlop rodzicielski pracownicy wydłuży się do 10 grudnia 2016 r. Pracownica powinna powrócić do pracy w pełnym wymiarze czasu pracy od 11 grudnia 2016 r.
Katarzyna Pietruszyńska,
autorka współpracuje z publikacją Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
Odpowiedzi udzielono 25.07.2016 r.
O ile wydłuża się urlop rodzicielski w przypadku łączenia go z pracą na część etatu?
Pytanie pochodzi z publikacji Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń SpołecznychPracownica zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy urodziła dziecko 5 listopada 2015 r. Złożyła wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego od 5 listopada 2015 r. do 5 maja 2016 r. Następnie złożyła wniosek o urlop rodzicielski w maksymalnym przysługującym jej wymiarze. Od 1 lipca 2016 r. na swój wniosek wykonuje pracę w wymiarze 1/4 etatu, łącząc ją z urlopem rodzicielskim u tego samego pracodawcy, który skierował ją na zasiłek. W takiej formie chce kontynuować zatrudnienie do końca przysługującego jej urlopu rodzicielskiego, który wydłuży się w związku z podjęciem pracy na 1/4 etatu.Do kiedy wydłuży się pracownicy okres urlopu rodzicielskiego i pobierania zasiłku? Od którego dnia pracownica powinna rozpocząć pracę w pełnym wymiarze czasu pracy?