Projekt został zgłoszony przez senatorów PiS.
Komisje Rodziny i Polityki Społecznej oraz Ustawodawcza uznały, że proponowaną zmianą powinna zająć się Komisja Trójstronna, ponieważ nowelizacja dotyczy kwestii wysokości wynagrodzenia minimalnego.
W skład komisji wchodzą przedstawiciele rządu, organizacji pracodawców prywatnych i związków zawodowych.
Autorzy projektu podkreślają, że zasada, w świetle której dodatek do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej jest uwzględniany przy obliczaniu minimalnego wynagrodzenia za pracę, choć usankcjonowana przepisami, prowadzi do pokrzywdzenia osób najgorzej zarabiających. Argumentują, że jeżeli pracownik, otrzymujący minimalne wynagrodzenie za pracę, jest zatrudniony w porze nocnej, przysługujący mu dodatek za pracę w nocy zostanie wliczony do tego wynagrodzenia.
W praktyce może to oznaczać, że dodatek pozostanie jedynie fikcją, a pracownik otrzyma wynagrodzenie w wysokości, którą i tak gwarantuje mu ustawa - uważają autorzy projektu.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej podkreśla, że wprowadzenie proponowanych zmian niesie ryzyko, że osoby, których mają one dotyczyć, mogą stracić pracę. Z szacunków resortu wynika, że nowela spowodowałaby znaczące obciążenie pracodawców, gdyż zwiększyłyby się koszty pracy.
Kodeks pracy stanowi, że pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w nocy w wysokości 20 proc. stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Obecnie minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 1600 zł brutto.