Nie będzie konieczna rezygnacja z pobierania „własnej” emerytury lub renty w zbiegu z „rentą wdowią”
\

W dniu 8 stycznia 2013 r. w Sejmie skierowano do I czytania w komisjach poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, który dotyczy wprowadzenia zasady, iż w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej z prawem do emerytury z FUS, emerytury rolniczej, emerytury wojskowej, emerytury policyjnej, renty z tytułu niezdolności do pracy, w tym renty szkoleniowej, renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy, wojskowej renty inwalidzkiej albo do policyjnej renty inwalidzkiej wypłacane będzie jedno świadczenie w całości a drugie w wysokości 25 proc. tego świadczenia.

W aktualnym stanie prawnym osoba uprawniona do świadczeń o charakterze emerytalnym i rentowym z kilku tytułów (zbieg prawa do świadczeń) musi dokonać wyboru, które świadczenie chce otrzymywać. Jeżeli samodzielnie nie podejmie decyzji, z mocy ustawy organ rentowy lub emerytalny będzie jej wypłacał świadczenie wyższe. Jedynym wyjątkiem od tej zasady jest norma określona w ustawie z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, przewidująca, że w przypadku prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego oraz prawa do emerytury – wypłaca się jedno świadczenie w całości a drugie w połowie. Analiza rozwiązań występujących w innych krajach Unii Europejskiej prowadzi do wniosku, że w większości z nich dopuszcza się możliwość pobierania „własnego” świadczenia (emerytury lub renty) ze świadczeniem o charakterze rodzinnym (często zwanym „rentą wdowią”). Dlatego celem projektowanej ustawy jest, uwzględniając sytuację finansów publicznych, wprowadzenie zasady, że w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej z jednej strony i prawa do emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, emerytury rolniczej, emerytury wojskowej, emerytury policyjnej, renty z tytułu niezdolności do pracy z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy, wojskowej renty inwalidzkiej albo do policyjnej renty inwalidzkiej – wypłacać się będzie jedno świadczenie w całości a drugie w wysokości 25 proc. tego świadczenia.

Planowany termin wejścia w życie ustawy to 1 marca 2013 r. z wyjątkiem art. 5 ust. 1, który wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia aktu.

Opracowanie: Weronika Adamczyk

Źródło: www.sejm.gov.pl, stan z dnia 10 stycznia 2013 r.

Data publikacji: 10 stycznia 2013 r.