Taki poziom minimalnego wynagrodzenia został zapisany w projekcie rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych dotyczącym minimalnego wynagrodzenia wymaganego do udzielenia cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie o wysokich kwalifikacjach. Projekt przewiduje, że płaca nie może być niższa niż 150 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim roku kalendarzowym.
Zobacz także: Nowe zasady zatrudniania cudzoziemca
- Nasi członkowie wskazują, iż ok. 30 proc. pracowników - cudzoziemców oddelegowanych do pracy w Polsce otrzymuje wynagrodzenia niższe od tego minimum. Zatrudnianie obcokrajowców wiąże się z ponoszeniem przez firmy wielu dodatkowych kosztów poza wynagrodzeniem, takich jak wydatki na mieszkanie, podróże, diety, czy ubezpieczenia - mówi Anna Kapłon, ekspertka Konfederacji Lewiatan.
Zdaniem Konfederacji Lewiatan wysokość minimalnego wynagrodzenia powinna być ustalana na poziomie regionalnym, nie niższym niż wynagrodzenie oferowane na danym stanowisku pracy w konkretnym regionie, w zależności od sytuacji na lokalnym rynku pracy.