Z najnowszych badań przeprowadzonych przez NSZZ „Solidarność” wynika, że aż 75% instytucji państwowych nie bierze pod uwagę warunków pracy panujących w wybieranych przez nich firmach ochrony. W większości przypadków jedynym kryterium decydującym o wyborze firmy ochrony jest cena. Prowadzi do naruszeń w wielu firmach.
Badanie zostało zrealizowane na próbie ponad 100 urzędników odpowiedzialnych za zamówienia zewnętrznych usług. Badanie objęło m.in. urzędy wojewódzkie, ministerstwa oraz izby skarbowe. Aż 90% respondentów przyznało, że ich instytucja lub podległe im jednostki korzystają z tego typu usług.
Wśród zadawanych pytań pojawiła się kwestia kryteriów wymaganych w przetargu. Jedynie 10% instytucji przyznało, że wybór podyktowany był innymi czynnikami niż cena, a 15% odpowiedziało, że nie wie, czy w przetargach brano pod uwagę kryteria pozacenowe. Wśród instytucji, które deklarują, że zwracają uwagę na kryteria pozacenowe, kierowano się dodatkowo wymogami kompetencji, takimi jak doświadczenie, czy możliwości firmy. Tylko 5% badanych instytucji publicznych umieszcza w dokumentach konkursowych pytania o warunki pracy pracowników ochrony.
Chęć wygrania przetargu prowadzi często do zaniechania starań firm ochrony o utrzymanie odpowiednich warunków pracy, w tym warunków dialogu z pracownikami. Faworyzowanie przez instytucje publiczne firm oferujących najniższe stawki prowadzi również do obniżania płac w firmach ochrony. Pośrednio także do zwiększania obciążeń pracowników tego sektora, preferowania niekorzystnych form zatrudnienia, braku świadczeń zdrowotnych itp.
Źródło: www.solidarnosc.org.pl, stan z dnia 18 stycznia 2013 r.