Protokół wraz z uzupełniającym zaleceniem przyjęto w czerwcu br. na 103. sesji Międzynarodowej Konferencji Pracy. Kraje ratyfikujące protokół MOP zgadzają się zapobiegać stosowaniu pracy przymusowej, w szczególności w kontekście handlu ludźmi, zwiększyć ochronę ofiar oraz zapewnić dostęp do odszkodowania. Protokół umożliwia również zacieśnienie międzynarodowej współpracy na rzecz zwalczania pracy przymusowej lub obowiązkowej.
Komisja Europejska wzywa do zwalczania pracy przymusowej
Komisja Europejska przedstawiła Radzie Ministrów UE propozycję upoważnienia państw członkowskich UE do ratyfikacji nowego protokołu do konwencji o pracy przymusowej Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP).
Państwa ratyfikujące konwencję MOP są zobowiązane do opracowania, w porozumieniu z organizacjami pracowników i pracodawców, polityki krajowej oraz planu działania na rzecz zwalczania pracy przymusowej. Muszą podjąć środki w celu zapobiegania pracy przymusowej między innymi przez informowanie osób znajdujących się w trudnej sytuacji oraz zapewnianie im ochrony przed ewentualnymi nieuczciwymi praktykami w zakresie naboru.
Zobacz takze: Praca przymusowa przynosi oprawcom miliardowe zyski
W odniesieniu do ofiar pracy przymusowej, konwencja wprowadza obowiązek zapewnienia ich identyfikacji, uwalniania, ochrony, rekonwalescencji i rehabilitacji. Kolejne klauzule zobowiązują ratyfikujące państwa do zagwarantowania wszystkim ofiarom dostępu do środków naprawczych, takich jak odszkodowania, oraz tego, że właściwe organy nie będą pociągać ofiar do odpowiedzialności karnej za niezgodne z prawem działania, do których te osoby zostały zmuszone.