Czy kwota wynagrodzenia członka zarządu w spółce z o.o. podlega ograniczeniu?
Co do zasady kwestia wynagrodzenia członka zarządu w spółce z o.o. jest wewnętrzną sprawą spółki i nie podlega ograniczeniu. Jedynie w spółkach publicznych (z udziałem Skarbu Państwa lub samorządu) wynagrodzenia zarządu mogą być limitowane.
Zasada swobody umów oznacza, że członek zarządu może zarabiać dowolne kwoty. Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 353[1] ustawy z 23.04.1964 r. Kodeks cywilny strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. Co do zasady zatem wysokość wynagrodzenia członka zarządu może być określona dowolnie.
W przypadku niektórych spółek zastosowanie może jednak znaleźć ustawa z 9.06.2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami lub ustawa z 3.03.2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi. Przepisy te dotyczą spółek z dużym udziałem środków publicznych (Skarbu Państwa lub samorządu). Wynagrodzenia członków zarządu w takich spółkach są limitowane.