Niemiecki dziennik powołuje się na projekt nowych regulacji, który w najbliższą środę ma zaprezentować w Brukseli komisarz UE ds. zatrudnienia i spraw społecznych Laszlo Andor. Według tych propozycji państwa członkowskie musiałyby zapewnić młodym osobom miejsce pracy albo praktyki zawodowej w ciągu czterech miesięcy po ukończeniu przez nie nauki w szkole czy na uczelni albo utracie poprzedniej pracy.
KE chce gwarancji miejsc pracy dla młodych
Komisja Europejska chce zobowiązać państwa UE do zapewnienia miejsc pracy wszystkim osobom poniżej 25 lat, które szukają zatrudnienia - informuje w poniedziałek Frankfurter Allgemeine Zeitung.
To, w jaki sposób kraje wywiążą się z tego obowiązku, pozostawiono w dużej mierze do ich decyzji - pisze "FAZ". Komisarz Andor nie przewidział też sankcji dla państw, które nie zdołają się z tego wywiązać, dlatego jego propozycja będzie mieć raczej charakter zalecenia.
Gazeta dodaje, że UE mogłaby dofinansowywać z Europejskiego Funduszu Społecznego krajowe programy walki z bezrobociem wśród młodych ludzi. Za wzór miałyby służyć inicjatywy realizowane w Austrii i Holandii, a także w Norwegii. Jak pisze "FAZ", Finlandia i Luksemburg wprowadzają aktualnie koncepcje, przypominające proponowaną przez KE gwarancję pracy dla młodzieży.
Propozycja Brukseli adresowana jest jednak nie do Niemiec czy krajów północnoeuropejskich, ale do państw południowej UE o wysokim bezrobociu wśród osób młodych. "FAZ" przytacza dane KE, według których aktualnie w Unii 5,5 mln młodych ludzi poszukuje pracy; to jedna piąta tej grupy wiekowej.
"7,5 mln ludzi poniżej 25. roku życia nie ma ani pracy ani miejsca praktycznej nauki zawodu w jakiejkolwiek formie. Koszty tej sytuacji KE szacuje na ponad 150 mld euro rocznie albo 1,2 proc. PKB" - pisze niemiecki dziennik. Jak wskazuje, w Grecji i Hiszpanii bezrobocie wśród młodzieży sięga ponad 55 proc. We Włoszech, Portugalii, Irlandii i Bułgarii, a także na Cyprze, Łotwie Węgrzech i Słowacji wynosi zaś ponad 30 proc.