W myśl § 4 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 4 lutego 2015 r. w sprawie badań psychologicznych osób zgłaszających chęć pełnienia zawodowej służby wojskowej (Dz. U. poz. 245) osobę, która zgłosiła chęć pełnienia zawodowej służby wojskowej, kieruje się na badania psychologiczne do wojskowej pracowni psychologicznej albo regionalnej wojskowej pracowni psychologicznej, właściwej ze względu na zasięg jej działania określony w przepisach o wojskowych pracowniach psychologicznych. Badania obejmują ocenę: 1) sprawności intelektualnej; 2) cech osobowości; 3) sprawności psychomotorycznej; 4) poziomu dojrzałości emocjonalnej i społecznej.
Od orzeczenia wydanego w pierwszej instancji osobie badanej oraz organowi kierującemu przysługuje odwołanie. Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem pracowni psychologicznej, która wydała orzeczenie, w terminie 14 dni. Orzeczenie wydaje się w terminie 7 dni od dnia przeprowadzenia badania odwoławczego, jednak nie później niż w terminie 30 dni od dnia otrzymania odwołania. Orzeczenie wydane w trybie odwoławczym jest ostateczne.
W przypadku wydania orzeczenia stwierdzającego istnienie przeciwwskazań do pełnienia zawodowej służby wojskowej ponowne badania psychologiczne mogą być przeprowadzone po upływie roku od dnia wydania ostatniego orzeczenia. Orzeczenie stwierdzające brak przeciwwskazań psychologicznych do pełnienia zawodowej służby wojskowej jest ważne rok od dnia wydania.
Wzór skierowania na badania psychologiczne określa załącznik nr 1 do rozporządzenia. W załączniku nr 2 zawarto wzór orzeczenia psychologicznego.
Omawiane rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 31 sierpnia 2009 r. w sprawie badań psychologicznych osób zgłaszających chęć pełnienia zawodowej służby wojskowej (Dz. U. Nr 150, poz. 1214). Nowa regulacja obowiązuje od dnia 24 lutego br.
Więcej na ten temat w Serwisie BHP.