Odpowiedź
Osoba zatrudniona na stanowisku kierowniczym, której nie podlegają pracownicy, zarówno w sposób pośredni, jak i bezpośredni, nie musi odbywać szkolenia przeznaczonego dla osób kierujących pracownikami. Sformułowanie „osoby kierujące pracownikami” oznacza osoby, którym przydzielono do pomocy w wykonaniu zleconych zadań innych pracowników i uczyniono je odpowiedzialnymi za nadzór nad nimi.
Uzasadnienie
Zgodnie z § 14 ust 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 180, poz. 1860 z późn. zm.) - dalej r.b.h.p., szkolenie okresowe odbywają osoby będące pracodawcami oraz inne osoby kierujące pracownikami, w szczególności kierownicy, mistrzowie i brygadziści. Przepisy prawa pracy nie definiują pojęcia "osoby kierującej pracownikami". W omawianym zakresie nie ma znaczenia nazwa zajmowanego stanowiska, lecz fakt, czy danej osobie przydzielono do pomocy w wykonaniu zleconych zadań innych pracowników i uczyniono ją odpowiedzialną za nadzór nad nimi.
Osoba zatrudniona na stanowisku kierowniczym, której nie podlegają, zarówno w sposób pośredni, jak i bezpośredni, pracownicy nie musi odbywać szkolenia przeznaczonego dla osób kierujących pracownikami. W przypadku zmiany w tym zakresie, pracownik będzie musiał przejść tego rodzaju szkolenie. Ze szkolenia okresowego, może być zwolniona osoba, która odbyła w tym okresie szkolenie okresowe wymagane dla osoby zatrudnionej na stanowisku należącym do innej grupy stanowisk, jeżeli jego program uwzględnia zakres tematyczny wymagany programem szkolenia okresowego obowiązującego na nowym stanowisku pracy (§ 15 ust. 5 pkt 2 r.b.h.p.). Zakres tematyczny wymagany programem szkolenia okresowego obowiązującego dla osób kierujących pracownikami różni się od zakresu tematycznego szkoleń dla osób zatrudnionych na stanowiskach administracyjno-biurowych.
Grzegorz Łyjak, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.
Odpowiedzi udzielono: 10 października 2016 r.