Jakie obowiązki w zakresie zaznajomienia pracowników z zasadami bhp ciążą na pracodawcy?
Zgodnie z § 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz. U. Nr 62, poz. 286 z późn. zm.) - dalej r.d.s.p. pracodawca przed dopuszczeniem pracownika do pracy uzyskuje jego pisemne potwierdzenie zapoznania się z:
a)
treścią regulaminu pracy,
b)
informacją określoną art. 29 § 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm) - dalej k.p.,
c)
przepisami i zasadami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy,
d)
z zakresem informacji objętych tajemnicą określoną w obowiązujących ustawach dla umówionego z pracownikiem rodzaju pracy,
e)
z obwieszczeniem, o którym mowa w art. 150 k.p.
Z jakimi przepisami powinien zapoznawać pracowników pracodawca konkretyzuje art. 2374 § 1 k.p. Otóż pracodawca jest obowiązany zaznajamiać pracowników z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczącymi wykonywanych przez nich prac. Stosownie do § 3 tego samego artykułu pracownik jest obowiązany potwierdzić na piśmie zapoznanie się z przepisami oraz zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy.
W wyroku z dnia 19 kwietnia 2006 r. (II PK 304/05, OSNP 2007, nr 7-8, poz. 103) Sąd Najwyższy przyjął, iż "odmowa potwierdzenia przez pracownika na piśmie, że został zapoznany z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy nie jest równoznaczna z odmową ich przestrzegania."
Kamil Szymański