Odpowiedź
 
Szkolenie bhp mogą prowadzić osoby posiadające odpowiedni zasób wiedzy, doświadczenie zawodowe oraz przygotowanie dydaktyczne, które zapewnia właściwą realizację programów szkolenia. Powyższe wymogi wynikają z § 5 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy - dalej r.s.b.h.p. Przepis nie odwołuje się do konieczności ukończenia studiów podyplomowych z zakresu bhp, jak również, bezpośrednio, do kursu pedagogicznego. Niezbędne jest jednak przygotowanie dydaktyczne do procesu prowadzenia szkoleń w dziedzinie bhp. Ostatecznie organizator szkolenia rozstrzyga, czy zajęcia z zakresu metodyki szkoleń bhp spełniają wymóg odpowiedniego przygotowania dydaktycznego.
 
Uzasadnienie
 
Szkolenie bhp może być organizowane i prowadzone przez pracodawców. Mają oni również możliwość zwrócenia się w tej sprawie do firm zewnętrznych prowadzących działalność szkoleniową w dziedzinie bhp. Rolą pracodawcy, jak i jednostki organizacyjnej prowadzącej szkolenie jest zapewnienie m.in. wykładowców i instruktorów posiadających zasób wiedzy, doświadczenie zawodowe i przygotowanie dydaktyczne zapewniające właściwą realizację programów szkolenia.
Niestety § 5 r.s.b.h.p. jest dość ogólny, co może stwarzać uzasadnione wątpliwości w zakresie wymagań, jakie musi spełniać osoba mająca zamiar przeprowadzać szkolenia z zakresu bhp.
W pierwszej kolejności osoba wykładająca w ramach szkoleń bhp musi posiadać właściwy zasób wiedzy. Przepisy nie wskazują, że wiedza taka może być zdobyta tylko np. na podyplomowych studiach bhp, czy może wynikać np. z zainteresowań czy wcześniejszych doświadczeń. Szkolący powinien dobrze znać się na zagadnieniach, które musi przekazać w ramach szkolenia, aby program był właściwie zrealizowany.
Doświadczenie zawodowe – również w tym przypadku przepisy nie nakazują, aby szkolący miał określony staż pracy, np. w służbie bhp. To organizator szkolenia będzie ostatecznie decydował, czy studia w zakresie inżynierii bezpieczeństwa są wystarczającym argumentem w zakresie doświadczeń zawodowych. Należy przyjąć, że doświadczenie zawodowe uprawniające do prowadzenia szkoleń nabywa się w takcie pracy zawodowej. Trudno przyjąć, że osoba bezpośrednio po studiach czy z kilku miesięcznym stażem pracy ma wystarczające doświadczenie zawodowe, aby prowadzić szkolenia z zakresu bhp.
Ostatnim wymogiem formalnym jest przygotowanie dydaktyczne. Przygotowaniem tym jest ukończenie kształcenia lub szkolenia przygotowującego do prowadzenia procesu szkolenia bhp w sposób zapewniający wysoką efektywność, z uwzględnieniem odpowiednich dla konkretnych grup szkolenia form, metod i środków dydaktycznych. Do organizatora szkolenia będzie należała decyzja, czy uczestnictwo w zajęciach z zakresu metodyki szkoleń bhp jest równoważne ze spełnieniem kryterium przygotowania dydaktycznego. Przyjmuje się, że wykładowca, który jest w stanie wykazać, że w programie ukończonych studiów znajdował się moduł dydaktyczny jest zwolniony ze szkoleń czy kursów w zakresie przygotowania dydaktycznego.
 
Sebastian Kryczka

odpowiedzi udzielono: 13 września 2016 r.
 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Serwis BHP
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów