Inspektor pracy może żądać przedłożenia wszelkich dokumentów związanych z wykonywaniem pracy przez pracowników.
Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy, w toku postępowania kontrolnego inspektor pracy ma prawo m.in. żądania przedłożenia akt osobowych i wszelkich dokumentów związanych z wykonywaniem pracy przez pracowników lub osoby świadczące pracę na innej podstawie niż stosunek pracy.
Jak wskazuje się w piśmiennictwie, "dla celów postępowania kontrolnego przez inspektora pracy należy przyjąć, że dokumentem będzie każdy przedmiot mogący mieć znaczenie prawne dla wyników kontroli. O znaczeniu prawnym żądanego dokumentu decyduje inspektor pracy przeprowadzający czynności kontrolne. Dokumentami takimi mogą być np. pisemne oświadczenia, potwierdzenia urzędowe, wydruki czy elektroniczne zapisy wskazujące na sposób realizacji uprawnień i obowiązków wynikających z zatrudnienia (tak A. Jasińska-Cichoń, Ustawa o Państwowej Inspekcji Pracy. Komentarz, Oficyna, 2008)". Tak szerokie określenie uprawnień inspektora pracy powoduje, iż pracodawca ma obowiązek udostępnić mu wszystkie dokumenty, z których wynikają kwestie związane z zatrudnianiem pracowników, bez względu na to czy do prowadzenia danej dokumentacji pracodawca jest zobowiązany przepisami prawa pracy, czy też daną dokumentację prowadzi na potrzeby własne.
Podkreślić jednak należy, iż inspektor pracy ma prawo żądania dokumentacji, którą pracodawca posiada. Tym samym nie może on polecić pracodawcy sporządzenia czy wytworzenia dokumentów (np. zestawień, analiz itp). Inspektor pracy nie ma również uprawnień do nakazania pracodawcy udostępniania mu dokumentacji, która mogła być przez pracodawcę zniszczona (wobec braku obowiązku jej archiwizowania).