Odpowiedź
Nie zawsze obecność inspektora pracy na miejscu wypadku komunikacyjnego jest konieczna, ale zawsze istnieje obowiązek niezwłocznego zawiadomienia przez pracodawcę właściwego okręgowego inspektora pracy i prokuratora o każdym śmiertelnym, ciężkim lub zbiorowym wypadku przy pracy.
Uzasadnienie
Obowiązki związane z ustaleniem okoliczności i przyczyn wypadku w drodze do lub z pracy wynikają z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 24.12.2002 r. w sprawie szczegółowych zasad oraz trybu uznawania zdarzenia za wypadek w drodze do pracy lub z pracy, sposobu jego dokumentowania, wzoru karty wypadku w drodze do pracy lub z pracy oraz terminu jej sporządzania (Dz.U. z 2013 r. poz. 924) – dalej r.w.d.p. Przepisy r.w.d.p. nie różnicują zasad postępowania w zależności od okoliczności powstania zaistnienia wypadku przy pracy. Stosownie natomiast do art. 234 § 2 ustawy z 26.06.1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 2016 r. poz. 1666 ze zm.), pracodawca jest zobowiązany zawiadomić właściwego okręgowego inspektora pracy i prokuratora o śmiertelnym, ciężkim i zbiorowym wypadku przy pracy. Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że pracodawca ma obowiązek zawiadomić inspekcję pracy o zaistnieniu określonego rodzaju wypadku. Natomiast uczestnictwo organów inspekcji pracy na miejscu zdarzenia zależy od ich autonomicznych decyzji i wewnętrznych zasad postępowania. W praktyce oznacza to, że inspektor pracy, po uzyskaniu wiedzy o wypadku komunikacyjnym od pracodawcy (ale również od Policji lub w inny sposób) może rozpocząć czynności kontrolne od osobistego zbadania miejsca zdarzenia ale może również od tych czynności odstąpić i poprzestać na przykład na analizie dokumentów z ustaleń innych organów.
Grzegorz Łyjak, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.
Odpowiedzi udzielono: 11 marca 2017 r.
Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie Serwis BHP Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów |